Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի առաքելության ժամանմանը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է դրա ուշացած լինելը (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը համակարգել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, մասնակցել և խոսքով հանդես են եկել ՀՀ փոխվարչապետեր Տիգրան Խաչատրյանը և Մհեր Գրիգորյանը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական հայատյաց քաղաքականության և մասնավորապես սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծած լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարարը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղեկցվել են քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ՝ հանգեցնելով 100-ավոր զոհերի և վիրավորների: Նա հավելել է, որ ադրբեջանական ագրեսիային նախորդել էր Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ավելի քան 9-ամսյա ապօրինի արգելափակումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ հայկական կողմի շարունակական ահազանգերը, որ Ադրբեջանը կանխամտածված գործողություններով ծրագրում է Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկել էթնիկ զտման, չհանգեցրին միջազգային հանրության՝ Բաքվի քաղաքականությունը կանխելու ուղղությամբ գործուն քայլերի: ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ ԼՂ բնակչությունը՝ 100 հազարից ավել հայ, բռնի տեղահանման է ենթարկվել՝ գոյութենական վտանգ տեսնելով իրենց և իրենց ընտանիքների անդամների՝ ներառյալ երեխաների, կանանց ու տարեցների համար: Անդրադառնալով նախօրեին Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի առաքելության ժամանմանը՝ նախարարն ընդգծել է դրա ուշացած լինելը և հանգամանքը, որ այս պահին, ցավալիորեն, այդ առաքելության միակ արդյունքը կարող է լինել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտման փաստի արձանագրումը:
Անդրադառնալով ստեղծված մարդասիրական խնդիրների հաղթահարման նպատակով այս փուլում տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից աջակցության պատրաստակամությանը՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել ցուցաբերվող հրատապ աջակցության համար:
ՀՀ փոխվարչապետ, հումանիտար կենտրոնի աշխատանքները համակարգող Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության քայլերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100,000 հայերի առաջնային խնդիրների բացահայտմանն ու հասցեագրմանը: ՀՀ փոխվարչապետն անդրադարձել է հրատապ կարիքների հաշվառմամբ մշակված պետական աջակցության ծրագրերին՝ դրանց զուգահեռ կարևորելով համապարփակ կարիքների գնահատման աշխատանքների պատշաճ իրականացումը, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ, ինչը թույլ կտա մշակել հասցեական երկարաժամկետ աջակցության ծրագրեր:
Հանդիպմանը ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների հասցեագրմանն ուղղված միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Փոխվարչապետն առաջնային է համարել բռնի տեղահանվածներին կեցավայրերով ապահովելու հարցը, ինչպես նաև նշել նրանց զբաղվածության, կրթական, առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների մատուցման կարևորությունը:

Обратившись к прибытию миссии ООН в Нагорный Карабах, Арарат Мирзоян подчеркнул её запоздалость (видео)
Поддержи А1+!В МИД Армении 2 октября состоялась встреча с главами аккредитованных в Армении дипломатических миссий и представителями международных структур. Координатором встречи выступил министр иностранных дел Арарат Мирзоян. Во встрече приняли участие и выступили вице-премьер-министры Армении Тигран Хачатрян и Мгер Григорян.
Арарат Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате продолжающейся антиармянской политики Азербайджана в отношении народа Нагорного Карабаха и, в частности, развязанного 19 сентября широкомасштабного военного нападения. Министр напомнил, что действия Азербайджана сопровождались обстрелами мирного населения и объектов инфраструктуры, в результате чего погибли и получили ранения сотни человек. Он добавил, что азербайджанской агрессии предшествовало незаконное блокирование на протяжении более 9 месяцев Лачинского коридора - единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и всем миром.
Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул, что постоянные тревожные сигналы армянской стороны о том, что Азербайджан планирует подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке преднамеренными действиями, не привели к эффективным шагам международного сообщества по предотвращению политики Баку. Глава МИД подчеркнул, что население Нагорного Карабаха, составляющее более 100 тысяч армян, было насильственно переселено, видя экзистенциальную угрозу для себя и членов своих семей, включая детей, женщин и стариков. Касаясь вчерашнего прибытия миссии ООН в Нагорный Карабах, министр подчеркнул ее опоздание и то, что на данный момент, к сожалению, единственным результатом этой миссии может стать фиксация этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха.
Коснувшись готовности поддержки со стороны различных стран и международных структур на данном этапе для преодоления возникших гуманитарных проблем, Арарат Мирзоян выразил благодарность за оказанную срочную поддержку.
Вице-премьер-министр Армении, координатор Гуманитарного центра Тигран Хачатрян представил участникам встречи шаги правительства по выявлению и решению первоочередных проблем более 100 тысяч армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Вице-премьер коснулся программ государственной поддержки, разработанных на основе оценки неотложных потребностей, подчеркнув параллельно с ними правильное проведение комплексных работ по оценке потребностей, в том числе в сотрудничестве с международными партнерами, что позволит разработать целевые долгосрочные программы поддержки.
Вице-премьер Мгер Григорян коснулся среднесрочных и долгосрочных проектов, направленных на удовлетворение первоочередных потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Вице-премьер посчитал приоритетным вопрос обеспечения вынужденных переселенцев жильем, а также отметил важность обеспечения их трудоустройством, образованием, здравоохранением и социальными услугами.