Գերմանիան մեծացնում է հումանիտար աջակցությունն ու հնարավորինս շուտ ԼՂ դիտորդներ ուղարկելու ցանկություն հայտնում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
X-ի իր միկրոբլոգում Բերբոքը գրել է, որ հազարավոր երեխաներ, կանայք և տղամարդիկ Լեռնային Ղարաբաղում այնքան վախեցած են իրենց ֆիզիկական կյանքի համար, որ այլ ելք չեն տեսնում, քան ճանապարհ ընկնել դեպի Հայաստան՝ հաճախ միայն ամենաանհրաժեշտ իրերով և ամբողջովին լեփ-լեցուն մեքենաներով:
«Յուրաքանչյուր ժամ նրանց թիվն ավելանում է: Ոչ ոք իրականում չգիտի, թե ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղում մարդկանց վիճակը։ Այժմ անհրաժեշտ է թափանցիկություն և տեղում միջազգային հանրության աչքերն ու ականջները: Մենք մեր գործընկերների հետ աշխատելու ենք հնարավորինս արագ դիտորդներ ուղարկելու ուղղությամբ։
Վստահության ապացույց առ այն, որ Ադրբեջանը լրջորեն է վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և բարեկեցության իր խոստումներին, կլիներ այն, եթե Ադրբեջանը թույլ տար միջազգային դիտորդների ներկայությունը։
Գրեթե ամեն ինչ դեռ պակասում է։ Լաչինի միջանցքով օգնությունը չպետք է մարդկանց հասնի մաս-մաս, այլ հուսալիորեն և միշտ։ Ես որոշել եմ ԿԽՄԿ միջոցով մեր մարդասիրական օգնությունը 2-ից դարձնել 5 մլն եվրո»,- գրել է Անալենա Բերբոքը։

Германия увеличит гуманитарную помощь и желает как можно скорее направить наблюдателей в НК
Поддержи А1+!Министр иностранных дел ФРГ Анналена Бербок выступила с заявлением относительно ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Бербок написала в своем микроблоге в X, что тысячи детей, женщин и мужчин в Нагорном Карабахе настолько боятся за свою жизнь, что не видят другого выхода, кроме как перебраться в Армению, зачастую только с самыми необходимыми вещами и в полностью заполненных машинах.
«С каждым часом их количество увеличивается. Никто на самом деле не знает, каково положение людей в Нагорном Карабахе. Сейчас необходима прозрачность, а также глаза и уши международного сообщества на местах. Мы будем работать с нашими партнерами, чтобы как можно скорее направить туда наблюдателей.
Доказательством того, что Азербайджан серьезно относится к своим обещаниям безопасности и благополучия народа Нагорного Карабаха, было бы то, если бы Азербайджан позволил присутствие международных наблюдателей.
Там почти всего все еще нет. Помощь по Лачинскому коридору должна доходить до людей не по частям, а надежно и всегда. Я решила нашу гуманитарную помощь, передаваемую посредством МККК, увеличить с 2 до 5 миллионов евро», - написала Анналена Бербок.