Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Արցախին ուղարկված հումանիտար բեռների շարասյունն ուղեկցող ֆրանսիական պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 30-ին տեսակապով ողջունել է Արցախի համար նախատեսված՝ ֆրանսիական քաղաքների ու շրջանների հումանիտար օգնության շարասյունն ուղեկցող պատվիրակության անդամներին:
Նախագահ Հարությունյանը Արցախի իշխանությունների ու ժողովրդի երախտագիտությունն է հայտնել Փարիզ քաղաքի, Իլ դը Ֆրանս, Օվերն-Ռոն-Ալպ, Օ դը Ֆրանս, Օքսիտանիա, Լուարի երկիր ռեգիոնների ներկայացուցիչներին, ովքեր Արցախի համար ծանր ժամանակահատվածում հավատարիմ են մնացել իրենց սկզբունքներին ու բարեկամության ուխտին՝ սատար կանգնելով լիակատար պաշարման մեջ ցեղասպանության ենթարկվող արցախցիներին: Նախագահը հույս է հայտնել, որ հումանիտար բեռներով բեռնված 10 մեքենաները կկարողանան անցնել Լաչինի միջանցքը և մեղմացնել Արցախի ժողովրդի զրկանքները:
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Մենք եկել ենք այստեղ՝ վկայելու և արտահայտելու մեր աջակցությունն ու բարեկամությունը: Մեր ուղերձը հստակ է և պարզ՝ հարգել միջազգային իրավունքը: Արցախի բնակչությունը շրջափակման մեջ է գտնվում անկախ իր կամքից, և այդ շրջափակումն իրականացվում է՝ խախտելով միջազգային իրավունքը, 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությունը: Եվ քանի որ պետք է խոսել շատ հստակ ու համապատասխան բառեր օգտագործելով, բառերը շատ պարզ են՝ այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Արցախում, նման է ցեղասպանության»:

Араик Арутюнян приветствовал французскую делегацию, сопровождающую колонну гуманитарных грузов для Арцаха
30 августа президент Республики Арцах Араик Арутюнян приветствовал членов делегации, которые сопровождают колонну гуманитарной помощи, предоставленной Арцаху городами и регионами Франции.
Президент Арутюнян от имени властей и народа Арцаха выразил благодарность представителям города Парижа, регионов Иль-де-Франс, Оверн-Рон-Альп, О-де-Франс, Окситания, Пеи-де-ла-Луар, которые остались верны своим принципам и понятию дружбы в трудный для Арцаха период, оказывая поддержку арцахцам, подвергающимся геноциду в условиях тотальной блокады. Президент выразил надежду, что 10 автомобилей с гуманитарным грузом смогут пересечь Лачинский коридор и облегчить страдания народа Арцаха.
Мэр Парижа Анн Идальго в своем выступлении, в частности, отметила: «Мы приехали сюда, чтобы выразить нашу поддержку и дружбу. Наше послание четко и ясно: Уважайте международное право! Население Арцаха находится в блокаде против своей воли, и эта блокада осуществляется c нарушением международного права, Трехстороннего заявления от 2020 года. Поскольку нужно говорить четко, употребляя соответствующие слова, то этими словами будут: То, что происходит сегодня в Арцахе, похоже на Геноцид».