368012858_679785590854045_8662201271149977288_n
Պայմանավորված Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման պատճառով դեղորայքի և բժշկական պարագաների աճող սուր սղությամբ՝ ԱՀ առողջապահության նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ տարհանելու հեմոդիալիզ ստացող հիվանդներին Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, այլապես բժշկական պարագաների ավարտից շուրջ մեկ շաբաթ անց այդ հիվանդները կմահանան:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում շարունակաբար ծրագրային հեմոդիալիզ էր ստանում ընդհանուր 41 հիվանդ, որոնցից 19-ը վերջին օրերին տարհանվել է Հայաստանի Հանրապետություն ԿԽՄԿ կողմից, ևս 10-ի տարհանումը տեղի կունենա վաղը:
Թեև բոլորին է առաջարկվել տարհանման հնարավորությունը, սակայն 41 հիվանդից 12-ը հրաժարվել է մեկնել Արցախից:
«Մենք ստիպված ենք գնացել հիվանդներին տարհանելու քայլին, քանի որ շուրջ երկու շաբաթվա ընթացքում կվերջանան հեմոդիալիզի համար անհրաժեշտ բժշկական պարագաները: Հեմոդիալիզի հնարավորության բացակայության պայմաններում հիվանդների օրգանիզմում կտրուկ կերպով կբարձրանա ազոտի մակարդակը՝ միջինը մոտ մեկ շաբաթից անխուսափելիորեն հանգեցնելով նրանց մահվան: Արցախի լիակատար պաշարումը ազդել է սուր և քրոնիկ երիկամային անբավարարության տերմինալ փուլում գտնվող մարդկանց կյանքի վրա նաև հատուկ սննդակարգին հետևելու հնարավորության բացակայությամբ, ինչը լրացուցիչ վտանգներ է առաջացրել նրանց կյանքի ու առողջության համար»,- նշել է անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Ք. Ավագիմյանը:
«Ես պառկած հիվանդ եմ, խնամակալ ունեմ տանը: Ես էլ եմ ուզում ապրել, ինձ նմաններն էլ են ուզում ապրել: Խնդրում եմ աշխարհին օգնել ղարաբաղցիներին, օգնել դիալիզ ստացող և մնացած ծանր հիվանդներին ոտքի կանգնել: Ես այս դրությամբ չեմ կարող գնալ Երևան բուժման նպատակով, որովհետև ես ուզում եմ՝ գամված սայլակին մեռնել Արցախում և թաղվել իմ գերեզմանոցում»,- նշել է 64-ամյա Վերա Հովսեփյանը, ով շաքարային դիաբետ հետևանքով կորցրել է տեսողությունը, չի կարողանում քայլել և հինգ տարի շարունակ ստանում է հեմոդիալիզ:
Երբ երիկամների ֆունկցիայի ընկճումը դառնում է կյանքի համար վտանգավոր, որպես երիկամփոխարինող բուժում իրականացվում է դիալիզ, կամ երիկամի փոխպատվաստում: Դիալիզը երիկամփոխարինող բուժական մեթոդ է, որի հիմքում կիսաթափանցիկ թաղանթի միջոցով արյան մեջ կուտակված նյութափոխանակության արգասիքների հեռացումն է։ Այն կիրառվում է սուր և քրոնիկ երիկամային անբավարարության տերմինալ փուլում, երբ երիկամներն այլևս չեն կատարում իրենց գործառույթը։
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի կողմից բացարձակապես արգելվում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ: Արդյունքում, կյանք փրկող և այլ խիստ անհրաժեշտ դեղատեսակներն ու պարագաները գնալով ավելի ու ավելի շատ են բացակայում՝ հանգեցնելով մարդկային մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման:

368012858_679785590854045_8662201271149977288_n
Минздрав Арцаха обратился в Красный Крест с призывом эвакуировать больных, находящихся на гемодиализе, иначе они умрут
В связи с нарастающей острой нехваткой медикаментов и предметов медицинского назначения в связи с тотальной блокадой Арцаха Азербайджаном, Министерство здравоохранения Арцаха обратилось в Международный комитет Красного Креста с просьбой об эвакуации пациентов, находящихся на гемодиализе, в специализированные медицинские центры в Армении, иначе они умрут примерно через неделю после того, как закончатся медикаменты.
В распространенном Минздравом Арцаха сообщении говорится:
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в общей сложности 41 пациент постоянно находится на программном гемодиализе, 19 из них были эвакуированы МККК РА в последние дни, еще 10 будут эвакуированы завтра.
Хотя всем была предложена возможность эвакуации, 12 из 41 больного отказались покинуть Арцах.
«Нам пришлось пойти на эвакуацию пациентов, потому что медикаменты, необходимые для гемодиализа, закончатся примерно через две недели. Без возможности проведения гемодиализа уровень азота в организме больных резко повысится, что неизбежно приведет к их смерти в среднем примерно через неделю. Полная блокада Арцаха отразилась на жизни людей в терминальной стадии острой и хронической почечной недостаточности, в том числе из-за отсутствия возможности соблюдения специальной диеты, что создало дополнительные опасности для их жизни и здоровья", - отметил анестезиолог-реаниматолог К. Авагимян.
«Я прикована к постели. Я хочу жить, такие, как я, тоже хотят жить. Я прошу мир помочь карабахцам, помочь тяжелобольным встать на ноги. На данный момент я не могу поехать в Ереван на лечение, потому что хочу умереть в инвалидной коляске в Арцахе и быть похороненной в своей земле", - сказала 64-летняя Вера Овсепян, потерявшая зрение из-за диабета, не ходит и уже пять лет лечится гемодиализом.
Когда почечная недостаточность становится опасной для жизни, в качестве заместительной почечной терапии используется диализ или трансплантация почки. Диализ – метод заместительной почечной терапии, основанный на удалении продуктов метаболизма, скопившихся в крови, через полупрозрачную мембрану. Применяется в терминальной стадии острой и хронической почечной недостаточности, когда почки уже не выполняют свою функцию.
Уже длительное время Азербайджан полностью запретил доставку столь необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста. В результате все чаще не хватает жизненно необходимых   лекарств и предметов снабжения, что приводит к гибели людей и ухудшению состояния их здоровья».