Ռոբերտ Մենենդեսի հանձնարարությամբ Հայաստան ժամանած հանձնաժողովի ներկայացուցիչներն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի հանձնարարությամբ Հայաստան է ժամանած հանձնաժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ Սառա Արքինը և Դեմյան Մերֆին օգոստոսի 9-ին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերին հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա անդրադարձ կատարեց Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով, որ տեղի ունեցածը Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն էր:
Սառա Արքինը և Դեմյան Մերֆին ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը նրանց ուղեկցեց Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Հենրի Մորգենթաուի և Կլարա Բարտոնի հայանպաստ գործունեության մասին պատմելով՝ նա շեշտեց, որ նրանց կատարած աշխատանքի շնորհիվ ամերիկյան հասարակությունը քաջածանոթ էր Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցող հայերի կոտորածներին և Հայոց ցեղասպանությանը, և որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նաև հարգանքի տուրք էր այդ մարդկանց հիշատակին: ՀՑԹԻ տնօրենը հյուրերին ներկայացրեց Հիշողության պուրակի պատմությունը և նշեց, որ այնտեղ առաջին թվագրված ծառը 1997 թվականով է, որը տնկել է ԱՄՆ սենատոր Ռոբերտ Դոուլը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած, ամերիկահայ վիրաբույժ Համբար Քելեկյանի:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը Սառա Արքինին և Դեմյան Մերֆիին նվիրեց “International Journal of Armenian Genocide Studies” 2022 թ. երկրորդ համարը, որն ամբողջությամբ նվիրված է Արցախի հիմնախնդրին:

Представители комиссии, прибывшие в Армению по поручению Роберта Менендеса, посетили Мемориал Геноцида армян
9 августа члены Комитета Сената США по международным отношениям Сара Аркин и Дамиан Мерфи, прибывшие в Армению по поручению председателя комитета Роберта Менендеса, посетили Мемориал Геноцида армян. Об этом сообщает Музей-институт Геноцида армян.
Директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян представил гостям историю создания мемориала. Он рассказал о трех хачкарах, установленных в Цицернакаберде в память об армянах, погибших в массовых убийствах, организованных азербайджанским правительством в Сумгаите, Кировабаде (Гандзаке), Баку в прошлом веке, о пяти борцах за свободу, погибших во время Арцахской войны и похороненных перед Стеной памяти, подчеркнув, что произошедшее было продолжением Геноцида армян.
Сара Аркин и Дамиан Мерфи возложили венок к Мемориалу Геноцида армян и цветы к вечному огню, почтив минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян.
Арутюн Марутян, директор музея-института, проводил их к Стене памяти, за которой в специальных нишах покоятся маленькие кувшины с почвой, взятые из могил ряда общественных, политических деятелей, представителей интеллигенции и миссионеров, поднявших свой голос протеста против осуществленных турецким правительством в конце 19-начале 20 веков массовых погромов армян. Говоря о проармянской деятельности Генри Моргентау и Клары Бартон, он подчеркнул, что благодаря их работе американская общественность хорошо была осведомлена о массовых убийствах армян в Османской империи и Геноциде армян, и что признание Геноцида армян Соединенными Штатами также было данью памяти этим людям. Арутюн Марутян представил гостям историю Парка Памяти и отметил, что первое дерево, датированное 1997 годом, было посажено сенатором США Робертом Доулом в память об Амбаре Келекяне, американском хирурге армянского происхождения, пережившем Геноцид армян.
Выразив благодарность за визит, директор Центра изучения Геноцида армян Арутюн Марутян вручил Саре Аркин и Демьяну Мерфи второй номер «International Journal of Armenian Genocide Studies» за 2022 год, целиком посвященный арцахской проблеме.