Օրացույց․ 24-ը հուլիսի․ Ձեռքից գնալու հերթը Կենսատեխնոլոգիայի գիտահետազոտական ինստիտուտինն է (տեսանյութ)
Պատմությանը հայտնի առաջին գարեջրագործները՝ հայերը, Երեւանի քաղաքապետարանի օգնությամբ 1998-ի հուլիսի 24-ին սովորում են խմել գարեջուր Եվ այդ ամենը շոուով։ Նախատեսված էր անվճար գարեջուր։ Սակայն բոլորը չէ, որ օգտվեցին դրանից։ 1998-ի այս օրը լրատվամիջոցների հանդիպող Ներքին գործերի եւ Ազգային անվտանգության նախարար Սերժ Սարգսյանը մեր քաղաքացիներին կոչ է անում վստահել ոստիկանությանը եւ կատարված հանցագործությունների համար առանց մտավախության դիմել իրենց Այդ օրերին դատախազություն է հրավիրվել Ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանը եւ լրագրողները գործող նախարարից ուզում են իմանալ՝ ինչու՞. «Հրավիրվել է Վանո Սիրադեղյանը հարցաքննության կապված Վահան Հարությունյանի տված ցուցմունքների հետ»։
Ռազմագերիները Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են նույն արտոնությունները, ինչ Հայրենական Մեծ պատերազմի մասնակիցներինն է։ Հայաստանում 1998-ի հուլիսի 24-ի դրությամբ կա մոտ հազար ռազմագերի։ Վետերանների կոմիտեն փաստագրական տվյալներ է հավաքում, որ նրանց իրավունքներ տրվեն Ազգային Ժողովի ընդունելիք օրենքի մակարդակով։
1999-ի հուլիսի 24-ից 45 օր հետո պետք է անցկացվի աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի Հայաստան-Ֆրանսիա ֆուտբոլային հանդիպումը։ Մարզադաշտը վերանորոգման մեջ է։ Նախատեսված 5 միլիոն դոլարն արդեն ծախսվել է, բայց գումար դեռ պետք է։ Ոմանք արդեն գրազ են գալիս, որ մարզադաշտը չի հասցնի խաղին։ Քաղաքապետ եւ ֆեդերացիայի նախագահ Սուրեն Աբրահամյանն առաջարկում է գրազի գումարներով օգնել ավարտելու շինարարությունը «Անկեղծ ասած, եթե մինչեւ հիմա ես գումարներ հայթայթելու հարցում կամ ձեռքբերելու հարցում դժվարություններ չեմ կրել, արդեն էլ ուժս չի պատում»։
Նույն օրն Ազգային Ժողովում արտահերթ նիստ է։ 104 պատգամավոր քննարկում է բաշխիչ ցանցերի սեփականաշնորհումը։ Նախարար Կարեն Գալուստյանն ասում է ցանցերի մաշվածությունը 57 տոկոս է, գումար է պետք, որ խելքի բերվի։ Ցանցերի արժեքը 200 միլիոն դոլար է, սակայն նախարարը խելքին մոտ չի համարում, որ որեւէ մեկն այդքան գումար կտա ցանցերին «Այս ամենը ըստ էության բլեֆ է, իսկ վաճառվելու է ամերիկյան կազմակերպությանը։ Այդ կազմակերպությունը ամերիկյան պետական քաղաքականությունն էիրագործում եւ իր առջեւ դրված է խնդիր՝ միջին Ասիայի եւ Անդրկովկասի նավթաէներգետիկ պաշարների յուրացում։ Նույնիսկ օրենքում կետ առ կետ գրված է՝ կարեւորագույն օրենքների ծախսերը բյուջեն վերցնում է իր վրա՝ ո՞ր բյուջեն, այն որ աշխատավա՞րձ չի տալիս, թոշա՞կ չի տալիս»։
2001-ին ձեռքից գնալու հերթը Կենսատեխնոլոգիայի գիտահետազոտական ինստիտուտինն է։ 160 աշխատող ընդհանրապես ֆինանսավորում չի ստանում։ Ժամանակին ինստիտուտի աշխատանքները ֆինանսավորում էր Ռուսաստանը։ Մինչդեռ այսօր ինստիտուտում անջատված է նույնիսկ գիտափորձերից անբաժան ջուրը։ Ենթադրվում է, որ առաջիկայում ինստիտուտի շենքը կսեփականաշնորհվի. «Ես կարծում եմ, որ դա ոչ միայն հանցագործություն է, այլեւ անպատասխանատու է, որի իրավունքը չինովնիկը չունի։ Ո՞վ է նրան իրավունք տվել չինովնիկին, որը գիտության այս ուղղության սեփականատեր չէ, տնօրինել այս ճյուղը»։
«Հայաստանը դարձել է մի գյուղ՝ իր քյոխվայով, ու էդ քյոխվան ինչ ուզում՝ անում է»,- 2002-ի այս օրն ասում է Մամուլի ազգային ակումբի հյուր ԱԺՄ կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Վազգեն Մանուկյանը: «Ռոբերտ Քոչարյանին հակացուցված է ղեկավարել երկիր, նա ինքնասիրահարված մարդ է եւ բացի անգլերեն սովորելուց, բասկետբոլ խաղալուց ու իրենով հիանալուց ոչինչ չի կարողանում անել»,-վստահեցնում է պարոն Մանուկյանը:
2009-ի այս օրը Մարտի 1-ի խորհրդարանական հանձնաժողովը ապացուցված է համարում, որ 2008-ի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ ոստիկանությունը գերազանցել է իր լիազորությունները եւ հատուկ միջոցների կիրառմամբ բռնություն գործադրել քաղաքացիների հանդեպ։ Տեսանյութում պատկերված ոստիկաններին դատախազությունը չի ճանաչում. «Ովքեր ճանաչում են նախ կադրերում պատկերված անձանց, տուժել են ոստիկանության գործողությունների հետեւանքով եւ տեղեկություններ ունեն, դիմեն Հատուկ Քննչական ծառայություն»։
2012-ի հուլիսի 24-ին Հայաստանում է Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը։ Վերջինիս Ազգային Ժողովի մուտքի մոտ ասում է, որ արդեն հանդիպել է Սերժ Սարգսյանի հետ եւ ճշտել նրա վերաբերմունքը Եվրասիական տնտեսական ծրագրի նկատմամբ։ Սերժ Սարգսյանը հավանել է այն. «Ռուսաստանը. Ղազախստանը եւ Բելոռուսը արդեն գործողության մեջ են դրել այդ նախագիծը, Մաքսային Միությունը, միասնական տնտեսական տարածքը. Այս ամենն արդեն տալիս է իր պտուղները»։
Նույն օրը արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում է, որտեղ Շտեֆան Ֆյուլեի եւ Քեթրին Էշտոնի ներկայությամբ ասում է, որ ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների մեկնարկից երկու տարի անց Հայաստանը նշանակալից առաջընթաց է արձանագրել, 29 բանակցային գ։ուխներից 28-ն արդեն համաձայնեցված են։

Календарь. 24 июля: Настала очередь потерять Научно-исследовательский институт биотехнологии (видео)
Первые в истории пивовары – армяне – при помощи мэрии Еревана 24-го июля 1998 года учатся пить пиво. И все это скоро. Было предусмотрено бесплатное пиво. Однако не все этим воспользовались.
В этот день 1998 года встречающийся со СМИ министр внутренних дел и национальной безопасности Серж Саркисян призывает наших граждан доверять полиции и без опасений обращаться к ней в связи с совершенными преступлениями. В эти дни в прокуратуру был вызван бывший министр внутренних дел Вано Сирадегян и журналисты хотят узнать у действующего министра – почему? “Вызван Вано Сирадегян на допрос в связи с показаниями Ваана Арутюняна”.
Военнопленные требуют от властей Армении тех же льгот, что и участники Великой Отечественной войны. В Армении по положению на 24-е июля 1998 года есть около тысячи военнопленных. Комитет ветеранов собирает документальные данные, чтобы им были даны права на уровне закона, принимаемого Национальным собранием.
Спустя 45 дней после 24-го июля 1999 года должен пройти футбольный матч квалификационного этапа чемпиона мира Армения-Франция. Стадион находится на ремонте. Предусмотренные 5 миллионов долларов уже потрачены, но деньги еще нужны. Некоторые уже спорят, что стадион не успеет к матчу. Мэр и президент федерации Сурен Абраамян предлагает помочь завершить строительства на деньги спора: “По правде говоря, если до сих пор у меня не было трудностей в вопросе добывания или получения денег, у меня уже нет сил”.
В тот же день в Национальном собрании проходит внеочередное заседание. 104 депутатов обсуждают приватизацию распределительных сетей. Министр Карен Галустян говорит: изношенность сетей 57%, нужны деньги, чтобы привести в порядок. Стоимость сетей – 200 миллионов долларов, однако министр не считает разумным, чтобы кто-либо дал такие деньги на сети. “Все это по сути блеф, а будет продано американской организации. Эта организация осуществляет американскую государственную политику и перед ней стоит задача: присвоить нефтеэнергетические резервы Средней Азии и Закавказья. Даже в законе по пунктам написано: расходы важнейших законов бюджет берет на себя: какой бюджет, который не платит зарплаты, не платит пенсии?”
В 2001 году настала очередь потерять Научно-исследовательский институт биотехнологии. 160 сотрудников вообще не получают финансирования. В свое время работу института финансировала Россия. До сих пор в институте отключена даже необходимая для научных опытов вода. Предполагается, что в ближайшее время здания института будет приватизировано: “Думаю, что это – не только преступление, но и безответственно, права на что у чиновника нет. Кто ему дал право, чиновнику, который не является собственником этого научного направления, распоряжаться этой отраслью?”
“Армения превратилась в деревню со своим сельским старостой, и этот староста делает что хочет”, - в этот день 2002 года говорит гость Национаьлного пресс-клуба, председатель партии ОНД, депутат НС Вазген Манукян. “Роберту Кочаряну противопоказано руководить страной, он – самовлюбленный человек, и кроме изучения английского, игры в баскетбол и восхищения самим собой ничего делать не может”, - заверяет господин Манукян.
В этот день 2009 года парламентская комиссия по 1-го Марта считает доказанным, что во время событий 1-го марта 2008 года полиция превысила свои полномочия и с применением специальных средств применила насилие в отношении граждан. Изображенных в видеоматериале полицейских прокуратура не знает: “Кто знает прежде всего изображенных на кадрах лиц, пострадали вследствие действий полиции и обладают информацией, пусть обратятся в Специальный следственный комитет”.
24-го июля 2012 года в Армении находится председатель Госдумы России Сергей Нарышкин. Последний у входа в Национальное собрание говорит, что уже встретился с Сержем Саркисяном и уточнил его отношение к Евразийской экономической программе. Сержу Саркисяну она понравилась: “Россия, Казахстан и Беларусь уже ввели этот проект в действие, Таможенный союз, единая экономическая территория. Все это уже дает свои плоды”.
В тот же день министр иностранных дел Эдвард Налбандян находится в Брюсселе, где в присутствии Штефана Фюле и Кетрин Эштон говорит, что через два года после начала переговоров по ассоциативному соглашению Армения зафиксировала значительный прогресс, из 29 переговорных глав согласованы уже 28.