Մենք ավելին էինք սպասում. դա գաղտնիք չէ.Արարատ Միրզոյան
Ավստրիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել ավստրիական առաջատար «DerStandard» օրաթերթին: Ստորև ներկայացնում ենք լրագրողի հարցերն ու դրանց պատասխանները:
Հարց. Շաբաթ օրը Բրյուսելում կրկին խաղաղության շուրջ բանակցություններ են տեղի ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Ո՞րն է բանակցություններում Ձեզ համար ամենակարևոր կետը։
Պատասխան. Հայաստանը և Ադրբեջանը չեն կարող կարգավորել իրենց հարաբերություններն՝ առանց հաշվի առնելու Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքները։ Ադրբեջանը մշտապես խոսել է Հայաստանի կողմից տարածքային պահանջների մասին։ Սակայն մեզ համար խնդիրը մարդկանց անվտանգության և հիմնարար իրավունքների մասին է։
Հարց. Վերջերս լուրեր տարածվեցին Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին, որը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ տանող կարևոր տրանսպորտային հանգույց է: Ինչպիսի՞ն է ներկայիս իրավիճակն այնտեղ։
Պատասխան. Լաչինի միջանցքը կյանքի միակ ճանապարհն է, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և մնացյալ աշխարհի հետ։ Այն ապօրինաբար փակվել է արդեն յոթ ամիս առաջ 2020 թվականի նոյեմբերի՝ հրադադարի մասին հայտարարության խախտմամբ։ Սկզբնական շրջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն և ռուսական խաղաղապահ ուժերը կարողացել են Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարել սննդամթերքի և դեղորայքի առնվազն որոշ քանակ։ Սակայն արդեն մեկ ամիս է, ինչ միջանցքն ամբողջությամբ արգելափակված է։ Ոչինչ չի անցնում: Լեռնային Ղարաբաղը փաստացի շրջափակման մեջ է:
Հարց. Ելք տեսնու՞մ եք:
Պատասխան. Հումանիտար իրավիճակը շատ ծանր է, մենք մոտ ենք հումանիտար աղետի: Ուստի միջազգային հստակ աջակցության ցուցաբերումը հրատապ է։
Հարց. Միջազգային շատ դերակատարներ ցանկանում են միջնորդել՝ ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ը, նաև՝ Ռուսաստանը: Սակայն ամեն մեկն էլ նաև իր շահն է հետապնդում։ Դուք դա միշտ ընկալում եք որպես աջակցությո՞ւն, թե՞ երբեմն նաև ճնշում եք զգում:
Պատասխան. Գործընթացը երկու հարթություն ունի՝ քաղաքական, որի մասին Դուք հիմա հարցնում եք, և հումանիտար: Ես կառանձնացնեի այս երկու ասպեկտները: Նախևառաջ մեզ անհրաժեշտ է անհապաղ մարդասիրական միջամտություն՝ 120.000 մարդու սովից փրկելու համար: Ապա մենք կարող ենք շարունակել բանակցել բոլորի հետ, ովքեր շահագրգռված են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմամբ։
Հարց. Ո՞րն է տևական խաղաղության նախապայմանը:
Պատասխան. Կարևոր է, որ մենք խուսափենք թշնամության ևս մեկ վտանգավոր շրջապտույտ մտնելուց: Հարավային Կովկասում արդեն բավականաչափ արյուն է թափվել: Տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումն առանցքային նշանակություն կունենա: Կարևոր է նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։ Իսկ ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների հարցին, կարծում ենք, որ դրա լավագույն մեխանիզմը կլինի միջազգային մասնակցությամբ երկխոսությունը։
Հարց. Ռուսաստանի միջնորդությամբ 2020 թվականին կնքված հրադադարից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանր ճնշման տակ հայտնվեց. շատերը հրադադարն ընկալեցին որպես «կապիտուլյացիա», երբեմն տեղի էին ունենում բողոքի բուռն ակցիաներ: Ինչպիսի՞ն է այսօր տրամադրությունը Հայաստանում։
Պատասխան. Այո, այդ ժամանակ լուրջ ճգնաժամ կար։ Կազմակերպիչների շարքում էին ծայրահեղական ուժեր: Նաև կառավարական շենքերը ենթարկվեցին հարձակման։ Ես ինքս հարձակման եմ ենթարկվել, այն ժամանակ խորհրդարանի նախագահն էի: Մենք որոշեցինք ժողովրդին դիմել: Այդպես է գործում ժողովրդավարությունը։ Ընտրությունների հիմնական հարցերն էին Փաշինյանի խաղաղության օրակարգը և թե արդյոք Հայաստանը պետք է շարունակի իր ժողովրդավարական բարեփոխումները։ Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ իշխող կուսակցությունը հաղթեց ազատ և արդար ընտրություններում։ Իհարկե, այսօր էլ կա քննադատություն իշխանության հասցեին, որն առողջ է։ Բայց այն ժամանակվա ճգնաժամը հաղթահարվեց։
Հարց. Որքանո՞վ են փոխվել Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ դրանից հետո։ Ձեր երկիրն, ի վերջո, Մոսկվայի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ է։
Պատասխան. Եթե ​​հետևենք հայ հասարակությունում առկա բանավեճերին, ապա մեծ հիասթափություն կարելի է տեսնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործողությունների և Հայաստանի տարածք Ադրբեջանի ներխուժումների վերաբերյալ ռուսական արձագանքների կապակցությամբ: Մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին, և ունեցանք դիտորդական առաքելություն՝ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ։ Բայց մենք ավելին էինք սպասում։ Դա գաղտնիք չէ:

Мы ожидали большего – это не секрет: Арарат Мирзоян
Поддержи А1+!В рамках рабочего визита в Австрию министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян дал интервью ведущей австрийской газете «DerStandard».
- В субботу в Брюсселе вновь прошли мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. Что для Вас самое важное в переговорах?
- Армения и Азербайджан не могут урегулировать свои отношения без учета безопасности и прав армянского населения Нагорного Карабаха. Азербайджан всегда говорит о территориальных претензиях к Армении. Однако для нас речь идет о безопасности людей и основных правах.
- В последнее время передаются новости о блокировании Лачинского коридора, который является важным транспортным узлом, ведущим в Нагорный Карабах. Какова там текущая ситуация?
- Лачинский коридор - единственный путь жизни, который связывает Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром. Он незаконно был перекрыт семь месяцев назад, , в нарушение заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года. Вначале Международный комитет Красного Креста и российские миротворческие силы могли доставлять в Нагорный Карабах хоть какое-то количество продовольствия и медикаментов. Однако уже месяц коридор полностью перекрыт. Нет никакого движения. Нагорный Карабах находится полной в блокаде.
- Вам виден выход?
- Гуманитарная ситуация очень сложная, мы близки к гуманитарной катастрофе. Поэтому необходимо срочно продемонстрировать определенное международное содействие.
- Многие международные акторы хотят быть посредниками: ЕС, США, также и Россия. Однако каждый преследует свои интересы. Вы воспринимаете это как содействие, или иногда и как давление?
- Процесс имеет два измерения: политическое, о котором вы сейчас спрашиваете, и гуманитарное. Я бы разделил эти два аспекта. Прежде всего, нам нужна немедленная гуманитарная интервенция, чтобы спасти от голодной смерти 120 000 человек. Тогда мы сможем продолжить переговоры со всеми, кто заинтересован в установлении прочного мира в регионе.
- Что является предпосылкой прочного мира?
- Важно, чтобы мы не попали в очередной опасный цикл враждебности. На Южном Кавказе уже пролито достаточно крови. Взаимное признание территориальной целостности будет иметь ключевое значение. Также важно разблокировать региональную транспортную инфраструктуру. А что касается вопроса безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, то мы считаем, что лучшим механизмом для этого был бы диалог с международным участием.
- Премьер-министр Никол Пашинян оказался под сильным давлением после заключения перемирия в 2020 году при посредничестве России. Многие рассматривали прекращение огня как «капитуляцию», и иногда имели место ожесточенные протесты. Какие настроения сегодня в Армении?
- Да, тогда был серьезный кризис. Среди организаторов были экстремистские силы. Были нападения на правительственные здания. Напали и на меня, я в то время был спикером парламента. Мы решили обратиться к людям. Так работает демократия. Основными вопросами выборов были мирная повестка Пашиняна и вопрос, должна ли Армения продолжать свои демократические реформы. Несмотря на все трудности, правящая партия победила в свободных и честных выборах. Конечно, и сегодня есть критика правительства, и это здоровая реальность. Но кризис того времени преодолен.
- Насколько с тех пор изменились отношения Армении с Россией? В конце концов, Ваша страна является членом возглавляемой Москвой Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ)
- Если проследить нынешние обсуждения в армянском обществе, то можно заметить большое разочарование действиями российских миротворцев в Нагорном Карабахе и российской реакцией на вторжение Азербайджана на территорию Армении. Мы обратились в ОДКБ, у нас была наблюдательная миссия во главе с ее генеральным секретарем. Но мы ожидали большего. Это не секрет.