Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում առաքելությունն ավարտող Իրանի դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանում առաքելությունն ավարտող Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդման ու համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար եւ մաղթել հաջողություններ հետագա աշխատանքային գործունեության մեջ:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանի համար Իրանը եղել եւ մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որն իր հավասակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը:
Ի պատասխան դեսպանը նշել է, որ Իրանն առանձնակի արժեւորում է մեր երկրի հետ հարաբերությունների կարեւորությունը, որոնք պայմանավորված են պատմամշակութային առնչություններով, փոխադարձ տնտեսական շահերով, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով:
Հանդիպմանը բարձր է գնահատվել երկու խորհրդարանների միջեւ հաստատված բարեկամական սերտ կապերը եւ խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության խորացմանն ուղղված նախաձեռնությունները: Դեսպանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովների անխափան աշխատանքը եւ բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցությունը:
«Մեկ տարի առաջ իմ գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական արդյունավետ այց կատարեց Թեհրան: Սպասում ենք իմ հարգարժան գործընկեր Մոհամմեդ Բաղեր Ղալիբաֆի պատասխան այցին Հայաստան»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը եւս մեկ անամ ընդգծել է դեսպանի զգալի ներդրումը Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ձեւավորված հարուստ օրակարգի շրջանակում:

Ален Симонян принял посла Ирана, завершающего свою миссию в Армении
Поддержи А1+!26 июня председатель НС РА Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран Аббаса Бадахшана Зохури, завершающего свою миссию в Армении.
Ален Симонян поблагодарил посла за усилия по укреплению армяно-иранских отношений и повышению эффективности сотрудничества в период его пребывания на должности и пожелал ему успехов в дальнейшей работе.
Ален Симонян отметил, что Иран был и остается для Армении особым партнером, который своей взвешенной политикой способствует установлению мира и укреплению стабильности в регионе.
В ответ посол отметил, что Иран также особо ценит отношения с Арменией, обусловленные историческими и культурными связями, взаимными экономическими интересами, также и общими подходами к ряду региональных проблем.
Высоко были оценены установившиеся между двумя парламентами тесные дружеские связи и инициативы, направленные на углубление сотрудничества между парламентами. Посол особо отметил бесперебойную работу межпарламентских комиссий и групп дружбы.
«Год назад делегация НС, возглавляемая мной, совершила официальный и довольно результативный визит в Тегеран. Мы ждем ответного визита в Армению моего уважаемого коллеги Мохаммед-Багера Галибафа, - сказал председатель НС РА.
В завершение встречи Ален Симонян вновь подчеркнул весомый вклад посла в рамках насыщенной повестки, сформированной между Арменией и Ираном.