Լուկաշենկոն հիմնավոր է համարել Հայաստանի պահանջները ՀԱՊԿ-ից
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների արտգործնախարարների հետ հանդիպման ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն գնահատել է կազմակերպության գործունեությունը: Լուկաշենկոյի կարծիքով՝ ՀԱՊԿ-ի անդամները երբեմն ճիշտ քննադատություններ են հնչեցնում՝ կոնկրետ խնդիրների լուծման գործում թերանալու առումով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունը:
Լուկաշենկոյի խոսքով՝ Հայաստանի կողմից հիմնավորված պահանջներ են առաջ քաշվում, իսկ Ղրղզստանը երկար ժամանակ օգնություն է խնդրում Տաջիկստանի հետ սահմանին հակամարտությունը լուծելու համար։
«Ես կասեմ, որ կան խնդիրներ և շատ լուրջ խնդիրներ: Եթե մենք չլուծենք այդ խնդիրները, ապա միշտ կկշտամբենք միմյանց, դժգոհություն կհայտնենք ամբողջ կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ: Խնդիրները գոյություն ունեն այն բանի համար, որ դրանք լուծվեն: Այնպես որ, անկախ ամեն ինչից, մենք պետք է խորամուխ լինենք այն խնդիրների մեջ, որոնք այսօր լուծում են ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանը և ՀԱՊԿ անդամներ Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը», - ասել է Բելառուսի ղեկավարը։
Դիմելով ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարներին՝ Լուկաշենկոն շեշտել է, որ նրանք պետք է մանրամասնորեն ուսումնասիրեն կոնկրետ խնդիրը, այդ գործում ներգրավեն համապատասխան ծառայությունները, օրինակ՝ զինվորականներին և հատուկ ծառայություններին, և առաջարկներ ներկայացնեն՝ պետության ղեկավարների մակարդակով այդ խնդիրները լուծելու համար:
«Եկեք այս խնդիրները դնենք օրակարգում և լուծենք դրանք։ Եթե ​​մենք օգնենք լուծել հակամարտությունը Տաջիկստանի և Ղրղզստանի սահմանին, սկսենք լուծել այդ հարցը, ապա նրանք երախտապարտ կլինեն մեզ: Մարդիկ կդադարեն մահանալ, և այս պետությունները միշտ երախտապարտ կլինեն մեզ: Նույնը վերաբերում է Ադրբեջանի և Հայաստանի բարդագույն խնդրին», - ասել է Լուկաշենկոն:

Лукашенко назвал обоснованными претензии, выдвигаемые Арменией к ОДКБ
Поддержи А1+!В ходе встречи с министрами иностранных дел стран-участниц Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) президент Беларуси Александр Лукашенко дал оценку деятельности организации. По словам Лукашенко, члены ОДКБ иногда справедливо критикуют неспособность организации решить конкретные задачи. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на пресс-службу президента Беларуси.
По словам Лукашенко, со стороны Армении выдвигаются разумные претензии, а Киргизия давно просит помощи в урегулировании пограничного конфликта с Таджикистаном.
«Скажу, что проблемы существуют. И очень серьезные проблемы. Если мы не решим эти проблемы, мы все время будем упрекать друг друга, высказывать неудовлетворение функционированием организации в целом. Проблемы существует для того, чтобы их решать. Поэтому, как бы мы ни крутили, ни вертели, мы должны быть погружены и в те проблемы, которые сегодня решают член ОДКБ Армения и члены ОДКБ Кыргызстан и Таджикистан», - сказал лидер Беларуси.
Обращаясь к главам внешнеполитических ведомств государств-членов ОДКБ, Лукашенко подчеркнул, что они должны детально изучить конкретную проблему, привлечь соответствующие службы, в том числе военные и спецслужбы, и представить предложения по решению этих проблем на уровне руководителей государств.
«Давайте поставим в повестку дня эти проблемы и их решим. Если мы поможем решить конфликт на границе Таджикистана и Кыргызстана, начнем решать этот вопрос, они будут нам благодарны. Перестанут гибнуть люди, и эти государства всегда будут нам благодарны. То же касается и сложнейшей проблемы Азербайджана и Армении», - заключил Лукашенко.