Արցախի ԱԳՆ-ն՝ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության հաստատման փորձերի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության հաստատման փորձերի վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում հրապարակված տեղեկատվության առնչությամբ․
Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսություն հաստատելու փորձերի մասին վերջերս ռուսաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներում անանուն դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով տարածված աղմկահարույց հրապարակումների առնչությամբ հարկ ենք համարում նշել հետևյալը.
Արցախի Հանրապետությունն ամենաշահագրգիռ կողմն է տարածաշրջանում կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանն ուղղված երկխոսության և խաղաղ բանակցությունների միջոցով Ադրբեջանի հետ հակամարտության համապարփակ լուծում գտնելու հարցում:
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո արդեն իսկ եղել են նման շփումների փորձեր հրատապ մի շարք խնդիրների լուծման նպատակով։ Մասնավորապես, Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ տեղի են ունեցել մի քանի հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվել են մարդասիրական, ենթակառուցվածքային և այլ տեխնիկական հարցեր՝ ուղղված մարդկանց խաղաղ և բնականոն կյանքի համար պայմանների ապահովմանը։ Մինչև Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպումների շնորհիվ արձանագրվել են կոնկրետ արդյունքներ՝ անհայտ կորածների ճակատագրի բացահայտման և զոհվածների աճյունների որոնման, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքի ապահովման, գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպման և այլ հարցերում։
Այս ձևաչափով վերջին հանդիպումն անց է կացվել է 2023 թվականի մարտի 1-ին, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցմանն առնչվող հարցեր։ Սակայն, ադրբեջանական կողմը սկզբում հրաժարվել է կատարել հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, իսկ այնուհետև դիմել է տարբեր սադրանքների և ագրեսիվ գործողությունների՝ հետևողականորեն մերժելով նշված ձևաչափով հանդիպումները շարունակելու Արցախի Հանրապետության բոլոր հետագա առաջարկները։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ խաղաղ գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է վերականգնել միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափը, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի բարեխղճության, համագործակցության և կողմերի իրավահավասարության սկզբունքների հիման վրա քննարկել բոլոր վիճահարույց հարցերն ու հակասությունները։ Միևնույն ժամանակ այս մեխանիզմը պետք է լինի ներառական և ներկայացուցչական, ինչպես նաև ունենա համապատասխան կարողություններ և լիազորություն՝ ապահովելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը։
Համոզված ենք, որ միջազգային միջնորդների դերը չպետք է սահմանափակվի միայն բարի ծառայությունների մատուցմամբ, այլ պետք է միտված լինի առկա խնդիրներին արդար, հավասարակշռված և կենսունակ լուծումներ գտնելու, երկխոսության համար բարենպաստ և արժանի պայմաններ ստեղծելու գործընթացում ավելի ակտիվ ներգրավվածությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների պահպանման և ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների իրականացման ապահովմանը։
Այս համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորման մեջ ներգրավված բոլոր հիմնական դերակատարների արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը։
Այս առումով առաջնային նշանակություն ունեն միջազգային հանրության հավաքական և անհատական ջանքերը՝ ուղղված Արցախում նորմալ կենսապայմանների ստեղծմանը, Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցմանը, ապօրինի տեղադրված ադրբեջանական անցակետի վերացմանը և մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժի ապահովմանը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման։
Ակնհայտ է, որ Արցախի շարունակվող խիստ շրջափակման, ուժի կիրառման և էթնիկ զտման ահագնացող սպառնալիքների պայմաններում, երբ Արցախի 120,000 բնակչությունը, ըստ էության, գտնվում է պատանդի կարգավիճակում, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման ուղիների շուրջ իրական երկխոսություն սկսելն անիրատեսական է։

МИД Арцаха о попытках налаживания диалога Степанакерт-Баку
Поддержи А1+!В условиях продолжающейся жесткой блокады Арцаха, применения силы и нарастания угроз этнической чистки начать реальный диалог о путях политического урегулирования азербайджано-карабахского конфликта нереально.
По этому поводу МИД Республики Арцах распространило заявление, ссылаясь на опубликованную в СМИ информацию о попытках налаживания диалога Степанакерт-Баку.
«Касательно распространившихся в последнее время в ряде российских СМИ нашумевших публикаций со ссылкой на анонимные дипломатические источники о попытках налаживания диалога между Степанакертом и Баку, считаем необходимым отметить, что Республика Арцах является наиболее заинтересованной стороной во всестороннем решении конфликта с Азербайджаном путем диалога и мирных переговоров, направленных на установление стабильного и справедливого мира в регионе.
После окончания 44-дневной войны уже были попытки таких контактов с целью решения ряда насущных проблем. В частности, между представителями Арцаха и Азербайджана при посредничестве российских миротворческих сил было проведено несколько встреч, в ходе которых были обсуждены гуманитарные, инфраструктурные и другие технические вопросы, направленные на обеспечение условий для мирной и нормальной жизни людей. До блокады Азербайджаном Арцаха благодаря встречам, проведенным при посредничестве российских миротворческих сил, были зафиксированы конкретные результаты в выявлении судьбы пропавших без вести и поисках останков погибших, обеспечении нормальной работы жизненно важных инфраструктур, организации сельскохозяйственных работ и другие вопросы. Последняя встреча в таком формате состоялась 1 марта 2023 года, в ходе которой были обсуждены вопросы, связанные с прекращением транспортной и энергетической блокады Арцаха.
Однако азербайджанская сторона вначале отказалась выполнять достигнутые в ходе встречи договоренности, а затем прибегла к различным провокациям и агрессивным действиям, последовательно отвергая все последующие предложения Республики Арцах о продолжении встреч в указанном формате. Власти Республики Арцах неоднократно заявляли, что для возобновления мирного процесса необходимо восстановить международно признанный переговорный формат, в рамках которого можно будет обсудить все спорные вопросы и противоречия на принципах добросовестности , сотрудничество и равноправие сторон. В то же время этот механизм должен быть инклюзивным и представительным, иметь соответствующие возможности и полномочия для обеспечения выполнения достигнутых договоренностей и взятых на себя сторонами обязательств.
Убеждены, что роль международных посредников не должна ограничиваться оказанием хороших услуг, а должна быть направлена на более активное вовлечение в процесс поиска справедливых, взвешенных и жизнеспособных решений существующих проблем, создание благоприятных и достойных условий для диалога, а также соблюдение Азербайджаном норм международного права и обеспечение соблюдения принципов и выполнения положений Устава ООН. В этом контексте еще раз подчеркиваем важность использования потенциала и опыта Института сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также эффективного взаимодействия всех основных акторов, вовлеченных в мирное урегулирование конфликта. В этой связи коллективные и индивидуальные усилия международного сообщества, направленные на создание нормальных условий жизни в Арцахе, прекращение транспортной и энергетической блокады Арцаха, ликвидацию незаконно установленного азербайджанского КПП и обеспечение свободного передвижения людей, транспортных средств и грузов в обоих направления через Лачинский коридор имеют первостепенное значение в соответствии с положениями 2020 года трехсторонней декларации от 9 ноября и решением Международного Суда ООН от 22 февраля 2023 года. Очевидно, что в условиях продолжающейся жесткой блокады Арцаха, растущих угроз применения силы и этнической чистки, когда 120 тысяч населения Арцаха, по сути, находятся в статусе заложников, нереально начинать реальный диалог вокруг путей политического урегулирования азербайджано-карабахского конфликта»,-говорится в заявлении МИД Арцаха.