Հակառակորդի մարտական դիրքերից կրակոցներ են արձակվել Երասխ բնակավայրի նոր կառուցվող գործարանի ուղղությամբ․ ՔԿ մանրամասները (լուսանկարներ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին2023թ. հունիսի 13-ին՝ ժամը 18:30-ին, հակառակորդի մարտական դիրքերից, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ապօրինաբար մեկ կամ մի քանի անձանց կյանքից զրկելու, գույք վնասելու կամ ոչնչացնելու դիտավորությամբ, կրակոցներ են արձակվել Արարատի մարզի Արարատ համայնքի Երասխ բնակավայրի՝ քաղաքացիական օբյեկտ հանդիսացող նոր կառուցվող գործարանի ուղղությամբ։ Դրա հետևանքով վնասվել է գործարանում կայանված «ՎԱԶ 2106» ավտոմեքենան, իսկ մարդկային կորուստներից հնարավոր է եղել խուսափել կրակոցների ուղղության հատվածում պատահականորեն անձանց չգտնվելու պատճառով:
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերի, 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ Երասխ բնակավայրում գտնվող հայ-ամերիկյան մետալուրգիական նորակառույց գործարանի տարածքում գտնվող բետոնապատ հենասյան, վարչական շենքի, շինհրապարակում կայանված՝ ՍՊԸ-ին պատկանող «Կամազ» մակնիշի ավտոմեքենայի տարբեր հատվածներում հայտնաբերվել է արտաքինից խոշոր տրամաչափի հրազենային զինատեսակից կրակված հետքեր։ Նույն գործարանի ավտոկայանատեղիում հայտնաբերվել է նաև նույն գործարանի աշխատակցին պատկանող «ՎԱԶ 2106» մակնիշի ավտոմեքենան՝ հետին ապակին վնասված վիճակում։ Վնասված շարժական գույքերը ռազմական որևէ նշանակություն չեն ունեցել։
Կատարված զննությամբ հայտնաբերվել և վերցվել է արտաքինից խոշոր տրամաչափի հրազենային զինատեսակից կրակված գնդակին նմանվող առարկա:
Հարցաքննվել են մի շարք անձինք։ Որոշումներ են կայացվել դատաապրանքագիտական, դատաձգաբանական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություններ նշանակելու մասին:

Стрельба велась с боевых позиций противника в направлении строящегося завода в поселке Ерасх: Детали CК
Возбуждено уголовное дело по факту обстрела противником строящегося в Ерасхе завода и движимого имущества гражданского назначения.
«13 июня 2023 года в 18 часов 30 минут с боевых позиций противника, по мотиву ненависти, нетерпимости или вражды по признаку расовой, национальной, этнической принадлежности, способом, представляющим опасность для жизни многих людей, с намерением незаконно лишить жизни одно или несколько лиц, повреждения или уничтожения имущества, были произведены выстрелы в направлении нового строящегося завода, являющегося гражданским объектом, в населенном пункте Ерасх общины Арарат Араратской области. В результате был поврежден припаркованный у завода автомобиль «ВАЗ 2106», гибели людей удалось избежать благодаря тому, что в районе направления стрельбы не было случайных лиц.
В следственном отделе восьмого гарнизона Главного военного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное производство по признакам пунктов 7 и 15 части 2 статьи 44-155, пункта 4 части 2 статьи 264 Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного расследования был проведен осмотр места происшествия, в результате которого на кузове автомобиля «Камаз», припаркованного на строительной площадке строящегося армяно-американского металлургического завода в поселке Ерасх, в различных частях административного здания и на стоянке строительной площадке. На стоянке того же завода был обнаружен автомобиль «ВАЗ 2106» работника того же завода с поврежденным задним стеклом. Поврежденное движимое имущество военного назначения не имело», - говорится в сообщении.
В ходе осмотра был обнаружен и изъят предмет, напоминающий гильзу от пули, выпущенной из крупнокалиберного огнестрельного оружия.
Допрошено несколько человек. Принято решение о назначении комплексных судебных и судебно-медицинских экспертиз.