Վարչապետը ԵԽԽՎ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Փոլ Գավանին:
Վերջինս փաստահավաք առաքելությամբ Հայաստան է ժամանել «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովում» զեկույցի նախապատրաստման շրջանակներում:
Այս համատեքստում, քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն արձանագրել է, որ ադրբեջանական կողմը դադարեցրել է Հայաստանից ԼՂ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները, իսկ սնունդ տեղափոխվում է միայն խաղաղապահների միջոցով: Նշելով, որ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից արվում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելու նպատակով` վարչապետը կարևորել է տեղի ունեցողի նկատմամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը:

Премьер-министр обсудил с заместителем председателя комиссии ПАСЕ ситуацию, вызванную блокировкой Лачинского коридора
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял первого заместителя председателя комиссии ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц Пола Гавана.
Пол Гаван прибыл в Армению с ознакомительной миссией в рамках подготовки доклада «Обеспечение свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору».
Были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарным кризисом, возникшим в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора.
Премьер-министр отметил, что азербайджанская сторона прекратила поставки газа и электроэнергии из Армении в Нагорный Карабах, продукты питания поставляются посредством российских миротворцев. Добавив, что все это делается Азербайджаном в целях этнических чисток и геноцида в Нагорном Карабахе, премьер-министр подчеркнул необходимость соответствующей реакции международного сообщества на все происходящее.