Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է դեպի ժողովրդավարություն և դեպի խաղաղություն․ ՀՀ նախագահ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և երկրի բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի բացմանը:Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով.«Ուրախությամբ ողջունում եմ Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին: Արդեն ավանդական դարձող այս ընդգրկուն միջոցառումը հերթական ապացույցն ու վկայությունն է նրա, որ Հայաստանը անշեղորեն և հաստատակամությամբ ոտք է դրել ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղու վրա և այդ քայլն անդառնալի է:Մեր հանրապետությունն իր ստեղծման օրվանից հռչակեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին: Անկախության ավելի քան երեք տասնամյակի ընթացքում ժողովրդավարության հաղթանակը մեր երկրում կերտվում էր բազմաթիվ և տարաբնույթ խոչընդոտների՝ պետական կառավարման ապարատում արատավոր երևույթների, կիսապատերազմական իրադրության, անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առկայության պայմաններում:Բայց ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, մենք այսօր վստահությամբ կարող ենք արձանագրել, որ ժողովրդավարությունն արդեն իսկ կայացած փաստ է մեր երկրում:Իհարկե, 2020 թվականի պատերազմը, դրան հաջորդած արտաքին ու ներքին քաղաքական խնդիրներն ու մարտահրավերները լուրջ փորձություն էին Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ու գաղափարների համար: Բայց ամենակարևորն այս իրադրության մեջ այն էր, որ հայաստանյան իշխանությունները, չնահանջելով ժողովրդավարության էությունից և սկզբունքներից, գնացին խնդիրների հանգուցալուծման ամենադեմոկրատական և ընդունելի ճանապարհով: Ես նկատի ունեմ 2021 թվականին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք դարձան մեր քաղաքացիների կամարտահայտման ամենագործուն ու թափանցիկ միջոցը:Հարգելի ներկաներ,Ժողովրդավարության ֆորումի խորագիրն արդեն իսկ պատասխանատու և պարտավորեցնող այստեղ գտնվող պետական այրերի, գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների, ֆորումի աշխատանքներին հետևող մեր քաղաքացիների համար, քանի որ ժողովրդավարությունը ազատությունների համախումբ լինելուց զատ նաև պատասխանատվությունը: Ազատ քաղաքացին, ազատ պետական ու հասարակական գործիչը, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը, ազատ ու ժողովրդավար պետության մեջ շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է կրում, քան որևէ այլ համակարգում:Սա անբեկանելի ճշմարտություն է, քանի որ ի վերջո Անկախության հանրաքվեում անկախ Հայաստանի Հանրապետության գոյությանը այո էր ասում քաղաքացին, խորհրդարանական կամ այլ ընտրություններում երկրի ղեկավարության հարցը կրկին լուծում է քաղաքացին իր քվեով: Այդ քվեն հենց պատասխանատվությունն է, որը կարծում եմ դեմոկրատիայի կարևորագույն հիմնասյուներից մեկն է և 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում, ազատ կամարտահայտությամբ մեր քաղաքացիներն իրենց քվեարկությամբ լիարժեքորեն վերցրեցին այդ պատասխանատվությունը:Ժողովրդավարության ֆորումի հարգելի մասնակիցներ և հյուրերԵս ցանկանում եմ նաև անդրադառնալ մի իրողության, որը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս: Գաղտնիք չէ, որ մեր երկրի արտաքին մարտահրավերների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի առկայության պայմաններում տարիներ շարունակ ժողովրդավարությունը ստորադասվել է անվտանգային խնդիրներին:Ամենաբարձր մակարդակով անտեսվել է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը՝ որը փորձ է արվել ներկայացնել որպես սպառնալիք: Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ նման հակադրությունը ոչ միայն անհիմն է, այլև ընդհակառակը՝ ժողովրդավարությունը պետության ամրության և հզորացման առաջնային երաշխիքներից է: Ի վերջո, Հայաստանի անկախության հանրաքվեն, Հայաստանի առաջին նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները կայացել են մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում, ասել է թե, մեր պետականությունն ինչ-որ իմաստով նաև ժողովրդավարության ծնունդ է:Նույն իրավիճակն է նաև այսօր, երբ դեռ թարմ են 2020 թվականի պատերազմի վերքերը, երկիրը դեռ նոր է ուշքի գալիս ծանր կորուստներից հետո, թվում է՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները հետին պլան են մղվել, բայց ինչպես արդեն նշեցի, հայաստանյան իշխանությունը լուծումը գտավ հենց ժողովրդավարության միջոցով: Ես հավատացած եմ, որ հենց ժողովրդավարությունն է այն զենքը, որով մենք կարող ենք և պետք է ներկայանանք աշխարհին:Եզրափակելով խոսքս, ցանկանում եմ նաև շեշտել մի կարևոր փաստ: Ժողովրդավարությունը ենթադրում է խաղաղություն, քանի որ առանց դրա հնարավոր չէ կամ շատ դժվար է ունենալ կայացած ժողովրդավարական ինստիտուտներ: Եվ այս առումով Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է դեպի ժողովրդավարություն և դեպի խաղաղություն»:

Армения неуклонно движется к демократии и миру: Президент РА (видео)
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян вместе с премьер-министром Николом Пашиняном и представителями высшего руководства страны принял участие в открытии Армянского демократического форума.
«Рад приветствовать участников и гостей Армянского демократического форума. Это масштабное мероприятие, ставшее уже традиционным, является еще одним доказательством и свидетельством того, что Армения неуклонно шла и идет по пути становления демократии и демократических институтов, и это - необратимо.
С первого дня своего образования наша республика декларировала приверженность демократическим и общечеловеческим ценностям и принципам. За более чем три десятилетия независимости победа демократии в нашей стране создавалась при наличии множества и разнообразных препятствий: порочных явлений в аппарате государственного управления, полувоенной ситуации, наличия серьезных вызовов безопасности.
Но, будет сказано в честь граждан Республики Армения, сегодня мы можем с уверенностью заявлять, что демократия в нашей стране уже является установленным фактом.
Конечно, война 2020 года, последующие внешне- и внутриполитические проблемы и вызовы стали серьезным испытанием для демократических ценностей и идей в Армении. Но самым главным в этой ситуации было то, что власти Армении, не отступая от сути и принципов демократии, шли по наиболее демократичному и приемлемому пути решения проблем. Имею в виду проведенные в 2021 году внеочередные парламентские выборы, которые стали самым эффективным и прозрачным средством волеизъявления наших граждан.
Уважаемые участники!
Название «форум демократии» является ответственным и обязывающим для государственных деятелей, представителей органов исполнительной и законодательной власти, а также наших граждан, следящих за работой форума, потому что демократия - это не только набор свобод, но и ответственность. Свободный гражданин, свободный государственный и общественный деятель, представитель гражданского общества несет гораздо большую ответственность в свободном и демократическом государстве, чем в любой другой системе.
Это неопровержимая истина, потому что на референдуме независимости граждане сказали да существованию независимой Республики Армения. Вопрос руководства страной решают граждане своим голосом на парламентских или иных выборах. Голосование - это ответственность, которая, я считаю, является одним из важнейших столпов демократии, и на парламентских выборах 2021 года наши граждане своим голосованием и свободным волеизъявлением полностью взяли на себя эту ответственность.
Уважаемые участники и гости Форума Демократии!
Я хочу обратиться к действительности, которая порождает различные интерпретации. Не секрет, что при наличии внешних вызовов нашей страны, карабахской проблемы, демократия годами была подчинена вопросам безопасности.
На самом высоком уровне игнорировалось создание демократических институтов, их пытались представлять как угрозу. Хочу подчеркнуть, что такое противопоставление не только необоснованно, но наоборот, демократия является одной из первостепенных гарантий силы и укрепления государства. Ведь референдум о независимости Армении, первые в Армении президентские и парламентские выборы проходили в условиях навязанной нам войны, поэтому наша государственность - это, в некотором смысле, и рождение демократии.
Такая же ситуация и сегодня, еще свежи раны войны 2020 года, страна еще приходит в себя после тяжелых потерь, демократические институты вроде бы оттеснены на второй план, но, как я уже упоминал, правительство Армении находит решения через саму демократию. Я считаю, что демократия - это оружие, с которым мы можем и должны представлять себя миру.
Завершая свое выступление, хотел бы подчеркнуть важный факт - демократия предполагает мир, потому что без него невозможно или очень трудно иметь прочные демократические институты. И в этом смысле Армения неуклонно движется к демократии и миру».