Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սլովենիայի խորհրդարանի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին նախագահն ասել է. «Շատ եմ կարևորում նման այցելությունները և հանդիպումները: Իրականում բարձրաստիճան այցելությունները միայն նպաստում են երկրների հարաբերությունների զարգացմանը: Մեր երկու երկրները խորհրդարանական են, ուստի նման այցելություններն ավելի կարևոր են դառնում: Այս առումով շատ կարևոր է նաև, որ Սլովենիայի խորհրդարանում 2022 թվականին ստեղծվել է Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խումբը: Վստահ եմ, որ այս համագործակցության արդյունքում մեր հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակի կհասնեն:
Վստահ եմ, որ Ձեր այցելությունն իր բովանդակությամբ հագեցած է և միտված է մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը: Հաջողություններ եմ մաղթում Ձեզ այդ գործում»:
Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նշել է. «Մեծ պատիվ է այստեղ գտնվելն ու Ձեր կողմից հյուրընկալվելը: Այստեղ գալուց առաջ շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցա Ազգային ժողովի նախագահի հետ: Շատ ուրախ եմ Հայաստանում գտնվելու համար: Մեր երկրները մի շարք ընդհանրություններ ունեն. երկու երկրներն էլ հետսոցիալիստական են, եղել են անցումային փուլերի մեջ, մենք նաև փոքր ժողովուրդներ ենք:
Այսօր առավոտյան ծանոթացել եմ Ձեր պատմության ողբերգական էջերին՝ Ցեղասպանությանը, այցելել եմ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Կարծում եմ շատ կարևոր է, որ մարդիկ այցելել նման հուշահամալիրներ և հարգանքի տուրք մատուցեն: Կարևոր է, որ հիշենք, երբեք չմոռանանք, որպեսզի նման ողբերգություններն այլևս երբեք չկրկնվեն»:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանային զարգացումների, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի և ղարաբաղյան հակամարտության բովանդակության վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվել է միջազգային հարթակներում Սլովենիայի և Հայաստանի սերտ համագործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության շարունակական զարգացումը:
Մտքեր են փոխանակվել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական, մշակութային, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության առկա հնարավորությունները լիարժեքորեն օգտագործելու վերաբերյալ:

Ваагн Хачатурян принял председателя Государственного собрания Словении Уршку Клакочар-Зупанчич (видео)
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с председателем Государственного собрания Словении Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Приветствуя гостей, Ваагн Хачатурян отметил: «Я придаю большое значение таким визитам и встречам. На самом деле визиты на высшем уровне только способствуют развитию отношений между странами. Обе наши страны являются парламентскими, поэтому такие визиты являются еще более важными. В этой связи также очень важно, что в 2022 году в парламенте Словении была создана группа дружбы Армения-Словения. Уверен, что в результате этого сотрудничества наши отношения выйдут на новый уровень развития.
Уверен, что Ваш визит насыщен и направлен на развитие отношений между нашими двумя странами. Желаю Вам успехов в этом деле».
Поблагодарив за прием, Уршка Клакочар-Зупанчич отметила: «Для меня большая честь быть здесь и быть принятой Вами. Перед приездом сюда у меня была очень продуктивная встреча с председателем Национального Собрания. Я очень счастлива быть в Армении. Наши страны имеют ряд общих черт: обе страны постсоциалистические, находились на переходном этапе, мы также являемся малыми народами.
Сегодня утром я ознакомилась с трагическими страницами вашей истории, посетила мемориал жертв Геноцида армян. Я считаю очень важным, чтобы люди посещали такие мемориалы и отдавали дань уважения. Важно, чтобы мы помнили, никогда не забывали, чтобы такие трагедии больше никогда не повторялись».
В ходе встречи президент Ваагн Хачатурян подробно представил региональные развития, гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также содержание карабахского конфликта.
В ходе беседы была подчеркнута важность тесного сотрудничества Словении и Армении на международных площадках и постоянного развития парламентской дипломатии.
Состоялся обмен мнениями о полном использовании имеющихся возможностей для взаимовыгодного сотрудничества двух стран в торгово-экономической, культурной, образовательной, ИТ и других сферах.