Մոսկվայում Հայաստանի, ՌԴ-ի և Ադրբեջանի միջև եռակողմ համաձայնություններին այլընտրանք չեն տեսնում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակի կարգավորման հարցում ցանկացած օգնություն կարելի է ողջունել, բայց միայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև եռակողմ համաձայնությունների հիման վրա։ Պեսկովի խոսքով՝ դրանց այլընտրանք չկա:
«Երկու երկրների միջև առկա խնդիրների լուծումը և տարածաշրջանում լարվածության թուլացմանն ուղղված որոշ համատեղ գործողությունների ու քայլերի հնարավոր մշակումն առաջին հերթին հնարավոր է Ռուսաստանի հետ համատեղ ստորագրված եռակողմ փաստաթղթերի հիման վրա։ Առայժմ չկան իրավական այլ հիմքեր, որոնք կնպաստեին կարգավորմանը: Հետևաբար, մինչև այժմ այս եռակողմ փաստաթղթերը բացարձակապես այլընտրանք չունեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Պեսկովը։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ՝ Պեսկովն ասել է. «Անշուշտ, ցանկացած օգնություն, որը կարող է օգնել կարգավորմանը այս հիմքի վրա, կարող է ողջունելի լինել: Բայց մենք նաև գիտենք, որ կան տարբեր փորձեր, որոնք խարխլում են կարգավորման հիմքերը, ինչը հետագայում կարող է արդյունք չտալ: Հուսանք, որ տվյալ դեպքում խոսքն առաջին դեպքի մասին է»։

В Москве не видят альтернативы трехсторонним соглашениям между Арменией, Россией и Азербайджаном
Поддержи А1+!Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что может приветствоваться любая помощь в урегулировании ситуации между Арменией и Азербайджаном, но только на основе трехсторонних соглашений между Россией, Арменией и Азербайджаном. По словам Пескова, альтернативы им нет.
«Решение существующих проблем между двумя странами и возможная выработка каких-то совместных действий и шагов, направленных на разрядку напряженности в регионе, в первую очередь возможно на основе трехсторонних документов, подписанных совместно с Россией. Других правовых оснований, которые бы поддерживали мировое соглашение, пока нет. Поэтому эти трехсторонние документы абсолютно безальтернативны», - как сообщает «Арменпресс», заявил Песков.
Комментируя встречу госсекретаря США Энтони Блинкена с главами МИД Армении и Азербайджана, Песков сказал: «Конечно, будет приветствоваться любая помощь, которая может способствовать урегулированию на этой основе. Но мы также знаем, что есть разные попытки подорвать основы регулирования, которые потом могут не сработать. Будем надеяться, что речь о первом случае».
1 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретились в Вашингтоне при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена.