81-ամյա Բայդենը պաշտոնապես հայտարարել է 2024թ. նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պաշտոնապես հայտարարել է, որ կառաջադրի իր թեկնածությունը 2024 թվականի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար, հայտնում է Ամերիկայի ձայնը: CNN լրատվականի հրապարակած տեսանյութում Բայդենն ասում է.
«Երբ 4 տարի առաջ ես առաջադրեցի իմ թեկնածությունը նախագահի պաշտոնի համար, ես ասացի, որ մենք պայքարում ենք Ամերիկայի ոգու համար: Եվ մենք մինչև հիմա պայքարում ենք: Հարցն այն է՝ արդյոք առաջիկա տարիներին մենք ավելի շատ ազատություն կունենանք, թե՞ ավելի քիչ, ավելի շատ իրավունքներ, թե՞ ավելի քիչ: Ես գիտեմ, թե ինչպիսին եմ ուզում, որ լինի պատասխանը, կարծում եմ՝ դուք նույնպես գիտեք: Սա ինքնագոհ լինելու ժամանակը չէ: Ահա թե ինչու եմ առաջադրվում՝ վերընտրվելու համար», - հայտարարել է Բայդենը:
Բայդենն իր տեսաուղերձում դեմ է արտահայտվում «հանրապետական ծայրահեղականներին», որոնք, ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ «թելադրում են, թե իրենց առողջության հետ կապված ինչ որոշումներ պետք է ընդունեն կանայք, արգելում են որոշ գրքեր և ասում են մարդկանց՝ ում սիրել և ում ո՝չ»:
CNN-ի հաղորդմամբ՝ Բայդենն, ամենայն հավանականությամբ, հեշտությամբ կառաջադրվի իր կուսակցության կողմից: Մինչ այժմ Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի պաշտոնի համար իրենց թեկնածությունն են առաջադրել միայն գրող Մարիան Ուիլյամսոնը և ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդիի եղբորորդի, իրավաբան և քաղաքական գործիչ Ռոբերտ Քենեդի կրտսերը:
Իսկ հանրապետական կուսակցությունից առաջադրվելու համար իրենց հայտերն են ներկայացրել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի նախկին մշտական ներկայացուցիչ Նիքի Հեյլին, Արկանզասի նախկին նահանգապետ Ասա Հաթչինսոնը և ձեռնարկատեր Վիվեք Ռամասվամին։

81-летний Байден официально заявил о своем намерении баллотироваться на выборах 2024г.
Президент США Джо Байден официально объявил, что будет баллотироваться на президентских выборах 2024 года.
«Когда я баллотировался на пост президента четыре года назад, я говорил, что мы сражаемся за душу Америки, и мы все еще делаем это. Вопрос, который стоит перед нами, заключается в том, будет ли в ближайшие годы у нас больше или меньше свободы, больше или меньше прав. Я знаю, каким должен быть ответ, и думаю, ты тоже. Сейчас не время останавливаться. Вот почему я баллотируюсь на переизбрание», - сказал Байден.
В своем видеообращении Байден выступил против «республиканских экстремистов», которые, по словам президента США, «диктуют, какие решения должны принимать женщины в отношении своего здоровья, запрещают книги и указывают людям, кого любить».
Если Джо Байден будет выдвинут Демократической партией на выборах 2024 года, то, как и в 2020 году, он может бороться против бывшего президента США Дональда Трампа, если последнего выдвинет Республиканская партия.
По данным CNN, Байден, скорее всего, с лёгкостью будет выдвинут своей партией. На пост президента претендуют только писательница Мариан Уильямсон и племянник 35-го президента США Джона Ф. Кеннеди, юрист и политик Роберт Кеннеди-младший.
Трамп сейчас главный претендент на пост президента от Республиканской партии. Заявки на выдвижение также подали бывший постоянный представитель США при ООН Никки Хейли, бывший губернатор Арканзаса Аса Хатчинсон и предприниматель Вивек Рамасвами.