Որո՞նք են երաշխիքները, որ Ադրբեջանը չի խախտի խաղաղության հնարավոր պայմանագիրը․ Մարուքյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին միջազգային հանրության կոչերին՝ կասկած հայտնելով, որ Ադրբեջանը կպահպանի խաղաղության հնարավոր պայմանագրի դրույթները։
Մարուքյանը իր կասկածները հիմնավորում է այն փաստով, որ Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, իսկ բոլորովին վերջերս էլ, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով եռակողմ հայտարարությունը, անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում։ Մարուքյանը հարց է բարձրացնում՝ արդյոք կողմերին խաղաղության կոչեր հնչեցնող երկրները պատրաստ ե՞ն երաշխավորել Ադրբեջանի կողմից հնարավոր պայմանագրի կատարումը։
«Խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում անցակետ է տեղադրել։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, ինչպես նաև ԵՄ-ն, իրենց մտահոգությունն են հայտնել այս առնչությամբ։ Հետաքրքիր է, որ բոլոր այս երեկ երկրները և Եվրոպական Միությունը կողմերին կոչ են անում համաձայնության գալ և խաղաղության պայմանագիր ստորագրել։ Այստեղ կարևոր հարց է առաջ գալիս։ Եթե Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այդ դեպքում որո՞նք են Հայաստանի երաշխիքները, որ Ադրբեջանը չի խախտելու նաև ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագիրը։ Միջազգային հանրության նույն անդամները՝ ԱՄՆ-ն Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Եվրոպական Միությունը պատրաստ են երաշխավորել Ադրբեջանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի իրականացումը»,- «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Մարուքյանը։

Каковы гарантии, что Азербайджан не нарушит возможный мирный договор? Марукян
Поддержи А1+!Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян обратился к призывам международного сообщества заключить мирный договор между Арменией и Азербайджаном, выразив сомнение, будет ли Азербайджан соблюдать положения возможного мирного договора.
Свои сомнения Марукян обосновал тем, что Азербайджан постоянно нарушает положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Совсем недавно, в очередной раз грубо нарушив эти положения, Азербайджан установил КПП в Лачинском коридоре. Марукян поставил вопрос, готовы ли страны, призывающие к миру, гарантировать выполнение Азербайджаном возможного соглашения.
«Нарушив положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре. Обеспокоенность по этому поводу выразили страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, США, Франция и Россия, также и ЕС. Интересно, что все эти страны и Евросоюз призывают стороны прийти к соглашению и подписать мирный договор. Здесь возникает важный вопрос. Если Азербайджан постоянно нарушает заявление от 9 ноября 2020 года, то каковы гарантии Армении, что Азербайджан не нарушит мирное соглашение, которое будет подписано? Те же члены международного сообщества, США, Франция, Россия и Евросоюз готовы ли гарантировать выполнение мирного договора, который будет подписан с Азербайджаном?», - написал Марукян на своей странице в Twitter.