Վրաստանում մեկնարկել է Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎրաստանում մեկնարկել է Հայաստան-Վրաստան գործարար համաժողովը, որի ժամանակ ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը հանդես է եկել բացման ելույթով։
Այս մասին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
Նախարար Սանոսյանը ողջունել է գործարար համաժողովի բոլոր մասնակիցներին և
շնորհակալություն հայտնել հայ և վրաց գործարար շփումների աշխուժացմանն ուղղված կարևոր աշխատաժողով կազմակերպելու համար։
«Համոզված եմ, որ այս ձևաչափով համաժողովը Հայաստանի և Վրաստանի գործարարներին հնարավորություն կընձեռի առավել հանգամանալից ծանոթանալ երկու երկրների տնտեսական միջավայրին, ներդրումային հնարավորություններին և, իհարկե, կնպաստի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ գործարար կապերի հաստատմանը։ Կասկածից վեր է, որ երկու երկրների միջև դարերի խորքից եկող բարեկամությունը, որը խարսխված է ընդհանուր արժեքների և պատմական ժառանգության վրա, ամուր հենք և պարարտ հող է ստեղծում մեր հետագա համագործակցության համար։ Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը մեր երկրի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթությունների շարքում են»-ընդգծել է նախարար Սանոսյանը։
Նախարարը նաև նշել է, որ հայ-վրացական միջպետական փոխհարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչը ծանրակշիռ տեղ է զբաղեցնում, և այս համատեքստում անչափ կարևոր է հայ-վրացական համատեղ գործարար համաժողովի անցկացումը, որը երկարաժամկետ համագործակցության ձգտող կապերի հաստատման և երկու երկրների առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդման լավ հնարավորություն է ընձեռում։
Նախարարը նկատել է նաև, որ Հայաստանի գործող ներդրումային օրենսդրությունը ապահովում է համահավասար վերաբերմունք բոլոր գործարարների համար, ինչը գործնականում նշանակում է, որ ձեռներեցությամբ զբաղվելու իրավական ռեժիմը օտարերկրացիների համար չի կարող լինել պակաս բարենպաստ, քան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին տրամադրվող իրավական ռեժիմը:
«Այսօր մենք ունենք արագ աճող տնտեսություն, կայուն մակրոտնտեսական միջավայր և ազատ ներդրումային օրենսդրություն։ Առկա փորձառու, ստեղծագործ և մրցունակ մարդկային կապիտալը, խոշոր շուկաներին հեշտ հասանելիությունը, ինչպես նաև գործարար միջավայրը շարունակաբար բարելավելու Կառավարության հանձնառությունը, ստեղծում են բոլոր նախապայմանները օտարերկրյա ներդրողներին Հայաստանում շահութաբեր բիզնես գործունեություն վարելու համար»,-իր ելույթը եզրափակել է նախարար Սանոսյանը։

В Грузии стартовал бизнес-форум Армения-Грузия
В Грузии стартовал бизнес-форум Армения-Грузия, в ходе которого со вступительной речью выступил министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства территориального управления и инфраструктур, Генл Саносян приветствовал всех участников бизнес-форума и поблагодарил за организацию важного форума, направленного на активизацию бизнес-контактов Армении и Грузии.
«Уверен, что форум в таком формате даст возможность бизнесменам Армении и Грузии ближе познакомиться с экономической средой и инвестиционными возможностями двух стран и, конечно же, будет способствовать установлению бизнес-контактов с представители различных сфер. Конечно, основанная на общих ценностях и историческом наследии многовековая дружба двух стран создает прочный фундамент и благодатную почву для нашего дальнейшего сотрудничества. Дальнейшее развитие и углубление отношений с Грузией являются одним из важных приоритетов внешней политики нашей страны», - подчеркнул министр Саносян.
Министр также отметил, что экономическая составляющая занимает важное место в армяно-грузинских межгосударственных отношениях, и в этом контексте крайне важно проведение совместного армяно-грузинского бизнес-форума, который дает хорошую возможность для установления связей, нацеленных на долгосрочное сотрудничество. укрепление торгово-экономических связей между двумя странами.
Саносян подчеркнул, что действующее инвестиционное законодательство Армении предусматривает равный режим для всех предпринимателей, что практически означает, что правовой режим ведения предпринимательской деятельности не может быть менее благоприятным для иностранцев, чем правовой режим, предоставляемый гражданам Республики Армения.
«Сегодня у нас есть быстрорастущая экономика, стабильная макроэкономическая среда и свободное инвестиционное законодательство. Имеющийся опытный, креативный и конкурентоспособный человеческий капитал, легкий доступ к крупным рынкам, а также приверженность правительства постоянному улучшению бизнес-среды создают все предпосылки для осуществления иностранными инвесторами прибыльной деятельности в Армении», - заключил министр Саносян.