Եթե անօրինական է, ապա դատախազությունը ինչու չի մտել դատարան, որ չեղարկի․ Արարատի համայնքապետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեկ Ա1+ը հրապարակել է հարցազրույց, որում Արարատ համայնքի Նոյակերտ գյուղի բնակիչը համապատասխան փաստաթղթերով նշում էր, որ համայնքին պատկանող 66 հեկտար տարածքը «ML Mining» ընկերությունը անօրինական վարձակալել է ընդամենը 168,000 դրամով, բայց գրեթե նույն տեղում 8,1 հեկտար այլ հողատարածք տրվել է վարձակալությամբ տարեկան 50մլն 400,000դրամով։
Խնդրի շուրջ Ա1+ը զրուցել է Արարատի համայնքապետ Ասլան Ավետիսյանի հետ։
—Պարոն Ավետիսյան, ինչպես է ստացվում, որ հողատարածքը վարձակալությամբ տրվել է տարեկան 168,000 դրամով, բայց գրեթե նույն տեղում 8,1 հեկտար այլ հողատարածք տրվել է վարձակալությամբ տարեկան 50մլն 400,000դրամով։
—Այն ընկերությունը, որը վարձակալել է այդ հողատարածքը, առ ասօր այդ գումարը չի վճարել ու չեն էլ պատրաստվում վճարել։ Այդպիսի գներ նման տարածքի համար չկան։
—Այդ դեպքում ինչո՞ւ է այդ գնով վարձակալել և ինչպե՞ս եք այդ գումարները ստանալու։
Մրցույթ է եղել ու այդպես բարձրացել է, բայց այդպիսի գներ չկա։ Մենք դատարան ենք դիմել, որ գումարը ստանանք։
—Նույն «ML Mining» ընկերություն է վարձակալել այդ 8,1 հեկտար տարածքը։
Ոչ, դա ուրիշ ընկերություն է։
—Գյուղացիները օգտվում են այդ հողատարածքից, որպեսզի խոտհարք իրականացնեն, սակայն ML Mining ցանկանում է այդտեղ ավազի հանք բացել․ Նշում են, որ տարածքները գյուղատնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար են։ Արդյոք դա անօրինական չէ։
Իրենք մտածում էին, որ դա կարող է անասունների համար հանդիսանալ արոտավայր, սակայն դա սահմանամերձ տարածք է, հետևաբար արոտավայր չի կարող լինել։
—Կա փաստաթուղթ, որ Գլխավոր դատախազությունը անվավեր է ճանաչել վարձակալության տալու որոշումը, ուրեմն ինչու դա անվավեր չի ճանաչվում։
—Եթե անօրինական է, ապա դատախազությունը ինչու չի մտել դատարան, որ չեղարկի։ Վարձակալության հողերը միայն դատարանով են չեղարկում։ Ուրեմն ինչո՞ւ չի դիմել դատարան։
Հիմա որոշումը թողնվել է համայնքի վրա։ Կա երկու տարբերակ։ Կամ լուծարենք, բայց դրա համար պետք է մտնենք դատարան։ Կամ էլ գումարը բարձրացնենք։ Մենք ցանկանում ենք գումարը բարձրացնել մինչև 1մլն 320,000 դրամ։
—Իսկ ինչո՞ւ չեք ցանկանում դիմել դատարան։
Նույնիսկ Կառավարությունը արդեն իսկ 2 տարով հաստատել է ավազի պաշարը այդ տարածքում։ Կառավարությունը ընդունել է, որ ընդերքը կարող է օգտագործել։
—Նոյակերտի բնակիչները դժգոհ են։ Նշում են, որ անօրինական որոշում է եղել։
Իրենց նախկին գյուղապետն է կազմակերպել․ կայացել է մրցույթ, հաղթել են ու պայմանագիրը կապել են։ Թող այն ժամանակ գնային բողոքեին։ Հիմա մենք այդ իրավասությունը չունենք չեղարկելու, ընկերությունը դատի կտա։
—Ի՞նչ եք նախատեսում անել։
—Մենք ամեն ինչ օրենքի սահմաններում ենք անում։ Կդիմենք դատարան ու դատարանը կորոշի։ Հիմա նաև հանրային լսումներ են տեղի ունենում։ Համայնքապետարանը այն կատարում է օրենքով սահմանված կարգով, որ լսենք բոլորի կարծիքները։

Если это незаконно, то почему прокуратура не обратилась в суд, чтобы отменить? Глава общины Арарат
Поддержи А1+!Вчера А1+ опубликовал интервью, в котором житель села Ноякерт Араратской области соответствующими документами отмечает, что компания «ML Mining» незаконно арендовала принадлежащую общине территорию в 66 гектаров всего за 168 000 драмов, но почти на том же месте другой земельный участок площадью 8,1 гектаров был передан в аренду за 50 млн 400 000 драмов в год.
«А1+» побеседовал на эту тему с главой общины Асланом Аветисяном.
— Господин Аветисян, как получилось, что земля была арендована за 168 000 драмов в год, но почти на том же месте была арендована другая земля площадью 8,1 га за 50 млн 400 000 драмов.
— Компания, которая арендовала этот участок земли, до сих пор не заплатила эту сумму и не собирается её платить. Таких цен для подобной территории нет.
—В таком случае почему арендовали за такую цену и как вы будете получать эти суммы?
Был конкурс, и цена поднялась таким образом, но таких цен нет. Мы обратились в суд, чтобы получить деньги.
—Эту территорию площадью 8,1 гектаров арендовала та же компания «ML Mining»?
Нет, это другая компания.
—Жители деревни используют эту землю для выращивания сена, но ML Mining хочет открыть там песочный рудник. Они отмечают, что участки предназначены для сельскохозяйственной деятельности. Разве это не незаконно?
Они думали, что это может быть пастбище для скота, но это пограничная территория, поэтому пастбищем быть не может.
—Есть документ, что Генеральная прокуратура признала недействительным решение о передаче в аренду, так почему оно не признаётся недействительным?
— Если это незаконно, то почему прокуратура не обратилась в суд, чтобы отменить? Аренда земли может быть отменена только по решению суда. Так почему же не обратились в суд?
Сейчас решение оставлено на усмотрение общины. Есть два варианта. Либо расторгнем, но для этого мы должны обратиться в суд. Либо повысим сумму. Мы хотим повысить сумму до 1 млн 320 000 драмов
—А почему не хотите обратиться в суд?
Даже Правительство уже на 2 года утвердило запас песка на этой территории. Правительство признало, что недра могут быть использованы.
—Жители Ноякерта недовольны. Отмечают, что было незаконное решение.
Их бывший сельский староста организовал, провёл конкурс, победили и заключили договор. Пусть бы тогда пошли бы и жаловались. Сейчас мы не имеем право отменить, компания подаст в суд.
—Что вы намерены делать?
— Мы делаем всё в рамках закона. Обратимся в суд, и суд решит. Сейчас также проходят общественные слушания. Общинная администрация проводит их в установленном законом порядке, чтобы мы выслушали все мнения.