Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Չեխիայի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել 2019 թվականին Հայաստանի և Չեխիայի միջև ստորագրված ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրին։ Հարցն ընդգրկված էր Հայաստանի կառավարության՝ մարտի 30-ի նիստի օրակարգում։
Համաձայնագիրը նախատեսում է համագործակցություն ռազմական կրթության, պաշտպանական արդյունաբերության, ռազմական պատմության և թանգարանագիտության ոլորտներում, ինչպես նաև արտերկրում խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցությունը:
Համաձայնագիրը կուղարկվի Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրությանը համաձայնագրի համապատասխանությունը որոշելու նպատակով։
Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ համաձայնագիրը համապատասխանում է Հայաստանի Սահմանադրությանը, այն կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանն ու վավերացմանը։

Правительство Армении одобрило Соглашение о военно-техническом сотрудничестве с Чехией
Поддержи А1+!Правительство Армении одобрило Соглашение о военно-техническом сотрудничестве, подписанное между Арменией и Чехией в 2019 году. Вопрос был включен в повестку дня заседания правительства Армении 30 марта.
Соглашение предусматривает сотрудничество в сферах военного образования, оборонной промышленности, военной истории и музейного дела, а также участие в миротворческих миссиях за рубежом.
Соглашение будет направлено в Конституционный суд для определения его соответствия Конституции.
Если Конституционный суд решит, что соглашение соответствует Конституции Армении, оно будет представлено в Национальное собрание для обсуждения и ратификации.