Հայաստանը և Հունաստանը ռազմական համագործակցության նոր ծրագիր են ստորագրել
Ինչպես Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունը, մարտի 28-ին, Հունաստանի զինված ուժերի դաշնակից և բարեկամ երկրների հետ միջազգային համագործակցության շրջանակներում և Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի ծրագրերի պլանավորման համաձայն, ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Հունաստանի Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի Միջազգային կապերի բաժնի տնօրեն Վասիլիոս Ցամիի կողմից ստորագրվել է 2023 թվականի «Հունաստան-Հայաստան ռազմական համագործակցության ծրագիր» (Ռազմական համագործակցության ծրագիր)։
Այն ներառում է 21 գործողություն, որից 15-ը տեղի կունենա Հունաստանում, 6-ը՝ Հայաստանում:
Ծրագիրը, թիվս այլոց, ներառում է. համագործակցություն օպերատիվ գործողությունների ուսուցման գործում , հատուկ նշանակության ջոկատների-հատուկ գործողությունների ուժերի համատեղ պատրաստություն, համատեղ ուսուցում Էլեկտրոնային պատերազմների օբյեկտների մասին, մասնակցություն խաղաղության աջակցության գործողությունների բազմազգ ուսումնական կենտրոնի դասընթացներին, ՀՕՊ համակարգերի կիրառման փորձի և քաղած դասերից գիտելիքների փոխանակում, կադրերի փոխանակում և այցելություններ դպրոցներ և բազմազգ դպրոցներ, ինչպես նաև սեմինարների իրականացում, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ անձնակազմի հանդիպումներ և բանակցություններ՝ հատուկ շեշտադրելով համագործակցությունը ռազմական հետախուզության ոլորտում:
Ծրագրի ստորագրումը հաստատում է երկու երկրների ամուր ռազմական կապերը և էլ ավելի ամրապնդում նրանց զինված ուժերի օպերատիվ կարողությունները և փոխգործունակության մակարդակը` նպաստելով Հունաստանի և Հայաստանի դերի ամրապնդմանը` տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության ապահովման գործում:

Армения и Греция подписали новую программу военного сотрудничества
Поддержи А1+!Между Арменией и Грецией подписана новая программа военного сотрудничества. Сообщение об этом распространило посольство Армении в Греции.
28 марта в рамках международного сотрудничества Вооруженных сил Греции с союзными и дружественными странами, и в соответствии с планами Генерального штаба национальной обороны Греции Левон Айвазян, начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны Армении и Василиос Цами, директор отдела международных отношений Генерального штаба национальной обороны Греции, подписали Программу военного сотрудничества Греции и Армении на 2023 год.
В программе 21 операция, 15 будут проведены в Греции, 6 - в Армении.
Программа содержит: сотрудничество в обучении оперативным действиям, совместная подготовка отрядов специального назначения и сил специальных операций, совместное изучение объектов электронных войн, участие в курсах многонационального учебного центра по содействию миру, обмен опытом применения систем ПВО и извлеченными на уроках знаниями, обмен персоналом, посещение учебных заведений, проведение семинаров, встреч и переговоров по вопросам, представляющим взаимный интерес, с особым акцентом на сотрудничество в области военной разведки.
Подписание программы подтверждает прочные военные связи двух стран и еще больше укрепляет оперативные возможности и уровень оперативной совместимости Вооруженных сил, способствуя усилению роли Греции и Армении в обеспечении стабильности и безопасности региона.