Հայտնի տիեզերագնացը հրաժարվել է մասնակցել Ադրբեջանում անցկացվող միջազգային կոնգրեսին, մյուսներին ևս նույն կոչով դիմել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմերիկացի հայտնի տիեզերագնաց Գարեթ Ռեյզմանը հրաժարվել է մասնակցել Ադրբեջանում անցկացվող Տիեզերագնացության միջազգային կոնգրեսին՝ շեշտելով Հայաստանի դեմ այդ երկրի ռազմական ագրեսիայի մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տիեզերագնացն այս մասին գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Ինչո՞ւ է Տիեզերագնացության միջազգային կոնգրեսն (IAC) անցկացվում Ադրբեջանում՝ մի երկրում, որը մեղավոր է իր հարևան Հայաստանի դեմ վերջին ռազմական ագրեսիայի համար: Ադրբեջանը ամենակոռումպացված երկրներից է, այն Եվրոպայում մարդու իրավունքների ամենավատ ցուցանիշներից մեկն ունի: Ես չեմ գնալու, իսկ եթե պատրաստվում ես գնալ, խնդրում եմ, վերանայիր»,-գրել է Ռեյզմանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան սկսվել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին, այն դատապարտվել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից:
Տիեզերագնացը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում նաև կիսվել է մի շարք միջազգային կառույցների զեկույցներով, գնահատականներով, օրինակ՝ «Թրանսփարենի Ինթերնեյշլնի»-ի կոռուպցիայի ընկալման 2021-ի ինդեսքում Ադրբեջանը վատ դիրքերում է, Ադրբեջանը 180 երկրների մեջ 128-րդն է:

Известный астронавт отказался от участия в проходящем в Азербайджане Международном астрономическом конгрессе
Поддержи А1+!Известный американский астронавт Гарретт Райзман отказался от участия в проходящем в Азербайджане Международном астрономическом конгрессе, напомнив о военной агрессии этой страны против Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом космонавт сделал запись в своем микроблоге Twitter.
«Почему Международный астрономический конгресс (IAC) проводится в Азербайджане, стране, виновной в недавней военной агрессии против соседней Армении? Азербайджан – одна из самых коррумпированных стран, у нее один из худших в Европе показателей по соблюдению прав человека. Я не поеду, и если вы собираетесь поехать, пожалуйста, передумайте», — написал Райзман.
Он также напомнил, что военная агрессия Азербайджана против Армении, начавшаяся в сентябре прошлого года, была осуждена Европейским парламентом.
В своем микроблоге в Twitter космонавт также поделился отчетами и оценками ряда международных организаций, например, в индексе восприятия коррупции 2021 года «Transparency International» Азербайджан занимает 128-е место среди 180 стран.