ԵՄ քաղաքացիական առաքելության կազմում ներգրավված կլինի Գերմանիայից 15 ոստիկան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության կազմում ներգրավված կլինեն նաև գերմանացի ոստիկաններ. առաքելությունն իր գործունեությունը կսկսի երկուշաբթի` փետրվարի 20-ին:
Այս մասին հաղորդում է NTV պարբերականը:
Գերմանիայի կառավարության խոսնակ Շտեֆեն Հեբեստրեյթի խոսքով՝ Գերմանիայի նախարարների դաշնային կաբինետը որոշում է ընդունել այն մասին, որ Գերմանիան հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով տեղակայվող առաքելության կազմում ներկայացված կլինի առավելագույնը 15 ոստիկանով: Դաշնային կառավարությունն առաջարկում է նաև քաղաքացիական փորձագետների ուղարկել:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ լրատվամիջոցի, ԵՄ առաքելության կազմում ընդգրկված կլինի մոտ 100 կին և տղամարդ: Առաքելությունը կգլխավորի Գերմանիայի դաշնային ոստիկանության սպա:
Եվրամիությունը նոր քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու մասին որոշում է կայացրել հունվարի 23-ին՝ Հայաստանի կառավարության հրավերի հիման վրա։ 2 տարի ժամկետով նախատեսված առաքելության նպատակը հրադադարի ռեժիմի մոնիթորինգն է և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդմանն աջակցելը:
Ըստ ԵՄ մանդատի՝ առաքելության նպատակն է նաև նվազեցնել ռիսկերը այնտեղ ապրող բնակչության համար, ինչպես նաև նպաստել երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը:

В гражданской миссии ЕС примут участие 15 полицейских из Германии
Поддержи А1+!Немецкие полицейские также будут задействованы в миссии наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе. Миссия начнет свою работу в понедельник, 20 февраля. Об этом сообщает немецкое издание NTV.
По словам официального представителя правительства Германии Штеффена Хебстрайта, Федеральный кабинет министров Германии принял решение о том, что Германия будет представлена максимум 15 полицейскими в миссии, дислоцированной вдоль армяно-азербайджанской границы. Федеральное правительство также предлагает направить гражданских экспертов.
Всего, по данным СМИ, в состав миссии ЕС войдут около 100 мужчин и женщин. Миссию возглавит офицер федеральной полиции Германии.
Европейский Союз принял решение направить новую гражданскую миссию 23 января на основании приглашения правительства Армении. Цель двухлетней миссии – наблюдение за режимом прекращения огня и содействие укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном. Согласно мандату ЕС, целью миссии также является снижение рисков для проживающего там населения, а также содействие регулированию отношений между странами.