Անընդունելի է Լաչինի միջանցքի փակումը. հումանիտար ճգնաժամը պետք է արագ լուծում ստանա. Գերմանիայի դեսպան
Լաչինի ճանապարհի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված առողջապահական ճգնաժամի վտանգները առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին: Այս մասին հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Նախարարը կարևորել է, որ Եվրամիության երկրներն իրենց ձայնը բարձրացնեն և կանխեն հնարավոր աղետը: Դեսպան Վիկտոր Ռիխտերն իր մտահոգությունն է հայտնել Արցախում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ` նշելով, որ Գերմանիայի կառավարությունն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս հանդես են եկել իրավիճակը դատապարտող հայտարարություններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել համավարակի շրջանում ԳԴՀ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությանը, քննարկվել են ընդլայնված համագործակցության հնարավորությունները մի շարք ոլորտներում` ուռուցքաբանություն, հիվանդանոցների միջև կապի ապահովում, առողջության ապահովագրության ներդրում, ԱԱՊ բարեփոխումներ և այլն:

Недопустимо закрытие Лачинского коридора; гуманитарный кризис должен быть быстро разрешен: посол Германии
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила Чрезвычайному и Полномочному Послу Федеративной Республики Германии в Армении Виктору Рихтеру опасности кризиса здравоохранения, возникшего в Арцахе в результате перекрытия Лачинской дороги.
Анаит Аванесян подчеркнула, что страны Евросоюза возвышают голос и предотвращают возможную катастрофу.
Посол Виктор Рихтер выразил обеспокоенность ситуацией в Арцахе, отметив, что правительство Германии и Защитник прав человека также выступили с заявлениями, осуждающими ситуацию.
На встрече упоминалась поддержка, оказанная Германией Армении в период пандемии, обсуждались возможности расширенного сотрудничества в ряде областей: онкология, обеспечение связи между больницами, внедрение медицинского страхования, реформы первичной медико-санитарной помощи, и т.д.