thumbnail_David Price
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության այցը Երևան։
Հոկտեմբերի 17-ին մեկնարկած երկօրյա այցի շրջանակներում պատվիրակությունը ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում։ Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումներին կքննարկվեն հայ-ամերիկյան հարաբերությունները։ Պատվիրակությունը խորհրդակցություններ կանցկացնի նաև քաղաքական տարբեր շրջանակներ ներկայացնող խորհրդարանականների հետ։
ԺԳՀ-ն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան քսան անդամից բաղկացած երկկուսակցական հանձնախումբ է, որն ուղղակիորեն աշխատում է աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարանների հետ՝ աջակցելու արդյունավետ, անկախ և ընկալունակ օրենսդիր ինստիտուտների զարգացմանը։ Հանձնախումբը Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ պաշտոնական գործընկերություն է հաստատել 2020թ.։
Նախագահ Փրայսին ուղեկցում են Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Դիանա Դեգեթը, Ջիմ Քուփերը և Էնդի Լեվինը։

В РА прибыла делегация Конгресса США во главе с президентом Дэвидом Прайсом
Поддержи А1+!Посольство США в Армении приветствует визит в Ереван делегации Конгресса во главе с председателем Комитета демократического партнерства Палаты представителей США Дэвидом Прайсом.
В рамках начавшегося 17 октября двухдневного визита делегация возложит венок к Мемориалу жертв Геноцида армян. Затем в ходе встреч с премьер-министром Николом Пашиняном и председателем НС Аленом Симоняном будут обсуждены армяно-американские отношения. Делегация также проведет консультации с парламентариями, представляющими различные политические круги.
Комитет по демократическому партнерству — это двухпартийный комитет, состоящий из более чем двадцати членов Палаты представителей США, который работает напрямую с парламентами по всему миру, поддерживая развитие эффективных, независимых и быстро реагирующих законодательных институтов. В 2020 году комиссия установила официальное партнерство с Национальным Собранием Армении.