Քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, ունենք առնվազն 2570 տեղահանված․ ՄԻՊ (տեսանյութ)
Առավոտից շարունակվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ադրբեջանական հարձակման ենթարկվող համայնքներում։
❗Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են քաղաքացիական բնակչությանը։ Ըստ ՄԻՊ հավաքագրած տվյալների՝ քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, որոնցից երկուսին Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հիվանդանոցում։
❗Ըստ պաշտպանի գրասենյակի հավաքագրած տվյալների՝ ադրբեջանական հարձակումից մինչ այս պահը, առնվազն 2570 անձ տեղահանվել են իրենց տներից Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Նորաբակ, Կութ, Ազատ, Այրք, Տրետուք, Կուտակավան, Սյունիքի մարզի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Աղիտու, Ակներ, Վերին Շեն համայնքներից։ Տեղահանվածների գերակշիռ մեծամասնությունը կանայք են, երեխաներ, տարեցներ, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նշված համայնքների երեխաները, բացի տեղահանմանն ու հոգեբանական դժվար իրավիճակին, զրկված են կրթության իրավունքի իրացման հնարավորությունից։
Ինչպես տեղեկացրել էինք նախորդիվ, Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրվել էին շտապօգնության տրանսպորտային միջոցների թիրախավորման դեպքեր։
Մեծաթիվ են ապացույցները նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների՝ անձանց տների, հաղորդակցության, էլեկտրականության ու քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների հրետակոծելու, գնդակոծելու և խափանելու վերաբերյալ։ Հատկապես շատ են ավերածությունները Սոթք, Կութ, Քարաշեն, Վերիշեն համայնքներում, համանման փաստեր են հավաքագրվել նաև Գեղամասար, Աղիտու, Սրաշեն ու Նորավան համայնքներում։
Բազմաթիվ են շարունակաբար հարձակման ենթարկվող անձանց նյութական վնասները, մասնավորապես՝ շարժական ու այլ գույքին և ընտանի կենդանիների տեսքով։
Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով հրդեհներ են բռնկվել մի շարք համայնքներում, հատկապես՝ Սոթքում և Ջերմուկ քաղաքի անտառային հատվածներում՝ ներառելով ավելի քան 9 հա տարածք։ Փրկարարների աշխատանքն առավելապես բարդացնում է փաստը, որ հրդեհի որոշ օջախներ գտնվում են ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության գոտում, իսկ որոշ դեպքերում այդ հատվածներն ակտիվ հրետակոծվում են։
❗Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում հայատյացության արձանագրված մակարդակը, այդ թվում՝ պետական պաշտոնյաների կողմից, շատ վտանգավոր է և ըստ նախորդիվ փորձի՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պատերազմական հանցագործությունների կատարման մեծ ռիսկ է գեներացնում։
Պաշտպանի աշխատակազմում ինտենսիվորեն ստացվող ու վերլուծվող տվյալներն ու ապացույցները՝ միջազգային իրավական հիմնավորումներով գրավոր կերպով ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին։

На данный момент ранения получили 4 гражданских лица, не менее 2 570 человек перемещены: Омбудсмен (видео)
Поддержи А1+!Защитник прав человека Республики Армения продолжает работу по сбору фактов в общинах, подвергшихся нападению азербайджанцев в Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областях. Вооруженные силы Азербайджана наносят удары и по гражданскому населению. По данным, собранным ЗПЧ, число раненых мирных жителей на данный момент составляет 4 человека, двоих из них в больнице посетили представители ЗПЧ.
Согласно данным, собранным Офисом защитника, на сегодняшний день не менее 2 570 человек были вынуждены покинуть свои дома в результате нападений азербайджанской стороны. Это жители населенных пунктов Гегаркуникской области: Сотк, Норабак, Кут, Азат, Айрк, Третук, Кутакаван, Чакатен, Шикаох, Срашен, также населенных пунктов Неркин Ханд, Агиту, Акнер, Верин Шен Сюникской области. Подавляющее большинство перемещенных лиц составляют женщины, дети, пожилые люди, в том числе и инвалиды.
Дети указанных общин, помимо вынужденного переселения и тяжелого психологического положения, лишены возможности реализовать свое право на образование.
ЗПЧ зафиксировал и случаи обстрел автомобилей экстренных служб.
Также имеется множество свидетельств обстрелов объектов гражданской инфраструктуры: жилых домов, коммуникаций, линий электроснабжения и других. Особенно много разрушений в общинах Сотк, Кут, Карашен, Веришен, аналогичные факты собраны и в общинах Гегамасар, Агиту, Срашен и Нораван.
Жителям, которые постоянно подвергаются нападениям, нанесен материальный урон, в частности, разрушение и потеря движимого и недвижимого имущества и домашних животных.
В результате азербайджанских обстрелов возникли пожары в ряде населенных пунктов: в Сотке и на площади леса более 9 гектаров города Джермук.
Работу спасателей осложняется тем, что часть пожаров находится в зоне контроля азербайджанских военных, и в некоторых случаях эти районы активно обстреливаются.
Зафиксированный уровень армянофобии в азербайджанских СМИ, в высказываниях государственных чиновников, очень опасен и, согласно предыдущему опыту, генерфирует высокий риск совершения вооруженными силами Азербайджана военных преступлений», - говорится в сообщении ЗПЧ.
Факты и доказательства с международно-правовыми основаниями, интенсивно собираемые и анализируемые сотрудниками Омбудсмена, направляются в письменной форме международным организациям и другим акторам.