Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հարձակվելու փորձերը․ Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ տեղեկացնելով սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ինտենսիվ հարձակումների վերաբերյալ՝ տեղեկացնում է ԱԺ-ն։
«Նրանք գնդակոծում են հայկական դիրքերը Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիսի, Իշխանասարի, Ջերմուկի եւ հարակից բնակավայրերի ուղղությամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերի եւ ականանետերի կիրառմամբ»,-մասնավորապես նշված է նամակներում: ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական ուժերը նաեւ միտումնավոր թիրախավորում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները եւ գնդակոծում:
«Հայկական կողմն ունի զոհեր, այդ թվում խաղաղ բնակիչներ են զոհվել, ռազմական տեխնիկայի զգալի կորուստներ ենք կրել: Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հարձակվելու փորձերը»,- ընդգծված է նամակներում:
ԱԺ նախագահը միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը համառորեն տեղեկատվական բազա է ստեղծել այդ ռազմական սադրանքի համար՝ ամեն օր կեղծ տեղեկատվություն տարածելով «հայկական կողմի ենթադրյալ գնդակոծության» մասին: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ այդ պահվածքն ադրբեջանական հայտնի ոճ է, որն ապացուցվել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո:
«Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդին, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն (ՀԱՊԿ) եւ Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խնդրելով հղում կատարել Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին երկկողմ պայմանագրին: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի այսօրինակ աղաղակող եւ ապօրինի գործողությունները հնարավոր են դարձել միջազգային հանրության լռության հետեւանքով նաեւ:
Նպատակաուղղված արձագանքի եւ համարժեք գործողությունների բացակայությունն այսօր հանգեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների ավելի սանձարձակ ագրեսիային»,-ամփոփել է Ալեն Սիմոնյանը՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել այդ կենսական հարցը լուծելու համար եւ նպաստել Ադրբեջանի ագրեսիայի դադարեցմանը, որը խաթարում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Դուարտե Պաչեկոյին եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին, ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային:

Азербайджанские вооруженные силы не прекращают попыток нападения: Ален Симонян официально обратился к международным партнерам
Председатель Национального собрания Армении официально обратился к международным партнерам, сообщив им об интенсивных ударах вооруженных сил Азербайджана, наносимых с 13 сентября по всей протяженности армяно-азербайджанской границе.
«Азербайджан обстреливает армянские позиции в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниса, Ишханасара, Джермука и прилегающие населенные пункты, используя БПЛА и минометы», - отмечено в сообщении.
Спикер Национального собрания РА сообщил, что азербайджанские силы также преднамеренно наносят удары по гражданским инфраструктурам.
«С армянской стороны есть жертвы, в том числе и мирные жители, мы понесли значительные потери военной техники. Вооруженные силы Азербайджана не прекращают попыток наступления», - подчеркивается в обращении.
Спикер НС обратил внимание международных партнеров на то, что в последние дни военно-политическое руководство Азербайджана упорно создавало информационную базу для этой военной провокации, ежедневно распространяя ложную информацию о «предполагаемых обстрелах с армянской стороны».
Ален Симонян напомнил, что такое поведение является уже знакомым азербайджанским стилем, который применялся и после 44-дневной войны 2020 года.
«В связи с агрессией Азербайджана против суверенной территории Республики Армения правительство Армении обратилось в Совет Безопасности ООН, в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и к Российской Федерации вмешаться на основе двустороннего Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи. Очевидно, что такие вопиющие и незаконные действия Азербайджана стали возможны из-за молчания международного сообщества. Отсутствие адресного реагирования и адекватных действий привело к еще более наглой агрессии властей Азербайджана», - заключил Ален Симонян, призвав принять меры для решения этого жизненно важного вопроса и способствовать прекращению агрессии Азербайджана, подрывающей стабильность и безопасность всего региона.
Спикер НС РА официально обратился к Председателю Межпарламентского союза Дуарте Пачеко, к Генеральному секретарю Мартину Чунгонгу, Председателю Совета ПА ОДКБ Вячеславу Володину, Председателю Совета МПА СНГ Валентине Матвиенко и к Председателю Совета Европарламента Роберте Метсола.