ԵՏԳ նախկին գլխավոր տնօրենը արդյունավետ է գնահատում իր պաշտոնավարման ժամանակ «Ռոսկոսմոս»-ի հետ համագործակցությունը
Եվրոպական տիեզերական գործակալության և «Ռոսկոսմոս»-ի միջև համագործակցությունը երկու կողմերի համար արդյունավետ էր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, STARMUS փառատոնի շրջանակներում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ավիատիեզերական ինժեներ և Եվրոպական տիեզերական գործակալության 2003-2015 թվականների գլխավոր տնօրեն Ժան-Ժակ Դորդեյնը։
Եվրոպական տիեզերական գործակալության նախկին գլխավոր տնօրենը երկու հաջող նախագիծ առանձացրեց, որը իր պաշտոնավարման ժամանակ կյանքի էր կոչվել Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության արդյունքում։
«Իսկապես, կային առանձին ծրագրեր, որոնք իրականացրել ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Առանձին նախաձեռնություն կար, որը վերաբերում էր Freedom և «Միր-2» տիեզերական կայանների միավորմանը և վերամիավորմանը, որը իսկապես հրաշալի նախաձեռնություն էր։ Մյուս չափազանց կարևոր համագործակցությունը՝ Ֆրասիական Գվինեայից «Союз» տիեզերական հրթիռի թռիչքն էր տիեզերք։ Այո, շատ հարուստ համագործակցություն եմ ունեցել Ռուսաստանի հետ, երբ ես հանդիսանում էիԵվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր տնօրենը»,- ասաց Ժան-Ժակ Դորդեյնը։
Նա նշեց, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, ցավոք, ընդհատել է Եվրոպական տիեզերական գործակալության և «Ռոսկոսմոս»-ի միջև համագործակցությունը։
«Ես անձամբ կցանկանայի ոչ թե հակամարտության հետևանքով ընդհատել համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ, այլ համագործակցության շնորհիվ ընդհատել հակամարտությունը, սակայն, ցավոք, դա այլևս իմ լիազորությունների մեջ չէ։ Համագործակցությունըարդյունավետ էր ինչպես ԵՏԳ-ի, այնպես էլ Ռուսաստանի համար»,- ասաց Դորդեյնը։

Экс-гендиректор Европейского космического агентства назвал эффективным сотрудничество с «Роскосмосом»
Сотрудничество между Европейским космическим агентством и «Роскосмосом» было эффективным для обеих сторон. Как сообщает Арменпресс, в ходе пресс-конференции в рамках фестиваля STARMUS об этом заявил аэрокосмический инженер, генеральный директор Европейского космического агентства в 2003-2015 гг. Жан-Жак Дорден.
Экс-гендиректор Европейского космического агентства выделил два успешных проекта, которые были реализованы в результате сотрудничества с Российской Федерацией за время его пребывания в должности.
«Действительно, были отдельные проекты, которые мы реализовывали с Российской Федерацией. Была отдельная инициатива, связанная с объединением и воссоединением космических станций Freedom  и «Мир-2», это была действительно замечательная инициатива. Еще одним чрезвычайно важным сотрудничеством стал запуск космической ракеты «Союз» из Французской Гвинеи. Да, у меня было очень богатое сотрудничество с Россией, когда я был генеральным директором Европейского космического агентства», — сказал Жан-Жак Дорден.
Он упомянул, что российско-украинский конфликт, к сожалению, прервал сотрудничество между Европейским космическим агентством и «Роскосмосом».
«Я лично хотел бы не прервать сотрудничество с Российской Федерацией из-за конфликта, а прервать конфликт благодаря сотрудничеству, но, к сожалению, это уже не в моих силах. Сотрудничество было эффективным как для Европейского космического агентства, так и для России», — сказал Дорден.