Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են ԼՂ հարցով եռակողմ համաձայնությունների կյանքի կոչման ընթացքը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ սեպտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով եռակողմ համաձայնությունների կյանքի կոչման ընթացքն ու հեռանկարները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն
«Կողմերը մանրամասն քննարկել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ համաձայնությունների կյանքի կոչման ընթացքն ու հեռանկարները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մոտ ժամանակներս շարունակել շփումները»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ավելի ուշ պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել նաև ՀՀ ԱԳՆ-ն, որում ասվում է․
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության հարցերին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:

Мирзоян и Лавров обсудили ход реализации трехсторонних соглашений по НК
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в телефонном разговоре, состоявшемся 1 сентября, обсудил с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым ход и перспективы реализации трехсторонних договоренностей по нагорно-карабахскому вопросу. Об этом сообщает МИД России.
«Стороны подробно обсудили ход и перспективы реализации трехсторонних соглашений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2020 года между руководителями России, Армении и Азербайджана. Достигнута договоренность о продолжении контактов в ближайшее время», - говорится в сообщении МИД РФ.