Վաչագան Ղազարյանից շուրջ 8.2 մլրդ դրամի ապօրինի գույքն ու ակտիվները բռնագանձելու հայցադիմումը վարույթ է ընդունվել
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մայիսի 31-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 11-րդ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ պետի նախկին տեղակալ Վաչագան Ղազարյանից, նրա հետ փոխկապակցված 4 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
• Երևան քաղաքում գտնվող 17 բնակարանները, տարածքները, շինությունները, ավտոհանգրվանները, որոնցից 4–ը գտնվում են Ավան վարչական շրջանում, 5–ը Ծովակալ Իսակով պողոտայում, 5–ը Տերյան փողոցում, ինչպես նաև Այգեստան թաղամասում, Ամիրյան, Խորենացի փողոցներում,  Կոտայքի մարզում (համայնք Ծաղկաձոր) գտնվող հանգստյան գոտին, Արմավիրի (համայնք Արտամետ) մարզում գտնվող 1 հողամասը, 6 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ նշված անշարժ և շարժական գույքերի միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 007.193.880 ՀՀ դրամ,
• 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունք,
• Ստեփանակերտ քաղաքում գտնվող 6 անշարժ գույքի և 4 տրանսպորտային միջոցների միջին շուկայական արժեքները՝ 780.000 ՀՀ դրամ,
• 216.729 ՀՀ դրամ՝ որպես բանկային հաշիվներին առկա դրամական միջոցներ և ավանդներ,
• 743.409.007 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը: Ընդհանուր՝ 8.225.599.616 ՀՀ դրամ։
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, կշարունակվեն ներկայացվել ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

Суд принял к производству дело о конфискации незаконного имущества и активов на сумму около 8,2 млрд драмов у Вачагана Казаряна.
В суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван 31 мая был подан 11-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который принят к производству.
Согласно иску, Департамент по конфискации имущества незаконного происхождения представило в суд ходатайство о конфискации у бывшего заместителя начальника Государственной службы охраны Армении Национальной службы безопасности (главы охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна) Вачагана Казаряна и аффилированных с ним 4-х лиц в пользу Республики Армения, в частности:
- 17 квартир, территорий, зданий, гаражей, расположенных в городе Ереван, 4 из которых расположены в административном районе Аван, 5 - на проспекте Адмирала Исакова, 5 - на улице Терьяна, в районе Айгестан, улицах Амиряна, Хоренаци, а также зону отдыха в Котайкской области (Цахкадзор), 1 земельный участок в Армавирской области (община Артамет), 6 транспортных средств. В случае невозможности конфискации имущества будет конфискована средняя рыночная стоимость указанного недвижимого и движимого имущества, которая в сумме составляет 6.007.193.880 драмов;
- участие в 8 юридических лицах;
- среднюю рыночная стоимость 6 объектов недвижимости и 4 автомобилей, находящихся в городе Степанакерт, в размере 337.780.000 драмов;
- 137.216.729 драмов в виде денежных средств и депозитов на банковских счетах;
- 1.743.409.007 драмов, не имеющих обоснования в рамках законных доходов лица, имеющих незаконное происхождение, а их конфискация невозможна на основании ч. 4 ст. 20 закона о “Конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение”