Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԵՄ խորհրդարանի անդամ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ: Հանդիպմանը նաև ներկա էր Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետություն արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն:
ՀՀ ԱԽ գրասենյակօց հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության ու կայունության հարցերի շուրջ: ԱԽ քարտուղարն իր զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ դիրքորոշումները տարածաշրջանում կայունության և ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման, տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման վերաբերյալ:
Ա. Գրիգորյանը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ ու տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ներկայացրել է հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցեր՝ ընդծելով՝ հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը և ընդգծել, որ Լիտվայի Հանրապետությունը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ համագործակցության շրջանակը և նպաստել ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության խորացմանը:

Армен Григорян встретился с вице-председателем Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюсом Кубилюсом
21 февраля секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с депутатом Европарламента, вице-председателем Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюсом Кубилюсом. В Совете безопасности сообщили, что на встрече присутствовала и чрезвычайный и полномочный посол Литовской Республики в Армении Инга Станите-Толочкиене.
Стороны обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности и стабильности. Секретарь Совета безопасности представил собеседнику позиции Республики Армения относительно стабильности в регионе, долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, разблокирования всех региональных коммуникаций и демаркации армяно-азербайджанской границы.
Армен Григорян подчеркнул необходимость всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Он представил гуманитарные вопросы, требующие срочного разрешения, подчеркнув необходимость скорейшего возвращения армянских военнопленных, заложников и других лиц и сохранения армянского исторического, культурного и духовного наследия на территориях, перешедших под азербайджанский контроль.
Вице-председатель Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюс Кубилюс высоко оценил ход демократических реформ в Армении и подчеркнул, что Литовская Республика готова расширять рамки двустороннего сотрудничества и способствовать углублению двустороннего сотрудничества между Арменией и ЕС.