ՄԻՊ-ը նախագահին տեղեկացրել է սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտման փաստերը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին և դրանով պայմանավորված՝ սահմանային բնակչության խնդիրներին:
Արման Թաթոյանը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները, սահմանային բնակավայրերի բնակիչների խնդիրներն ու Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով նրանց իրավունքների ոտնահարման դեպքերը՝ ընդգծելով ապառազմականացված անվտանգության գոտու ստեղծման կարևորությունը:
ՄԻՊ-ը տեղեկացրել է նաև, որ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտման փաստերն իր աշխատակազմի կողմից պարբերաբար ներկայացվում են Հայաստանում գործող միջազգային կառույցներին և հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելություններին։ Նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը մտքեր են փոխանակել ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մի շարք այլ խնդիրների շուրջ:

Омбудсмен Армении представил Президенту результаты факты нарушения прав жителей приграничных населённых пунктов (видео)
Президент республики Армен Саркисян встретился с Омбудсменом Армении Арманом Татояном.
Армен Саркисян и Арман Татоян обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе и проблемы населения приграничных общин.
Омбудсмен Армении представил Президенту результаты работ по сбору фактов, осуществленных Офисом Защитника прав человека в Сюникской и Гегаркуникской областях, проблемы жителей приграничных населенных пунктов и случаи нарушения их прав вследствие действий Азербайджана, подчеркнув важность создания демилитаризованной зоны безопасности.
Омбудсмен также сообщил, что факты нарушения прав жителей приграничных населенных пунктов периодически его Офисом представляются действующим в Армении международным структурам и аккредитованным дипломатическим миссиям.
Президент и Омбудсмен обменялись мнениями вокруг создавшейся ситуации, а также по ряду других проблем в сфере защиты прав человека.