Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին: Այւս մասին հայտնում է ՀՀ Կառավարությունը։
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Դի Ռիզոյին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի և Իտալիայի միջև քաղաքական և տնտեսական փոխգործակցության շարունակական առաջընթացի ապահովումը և վստահություն հայտնել, որ երկու երկրների կառավարությունների համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հասնել կոնկրետ արդյունքների: Վարչապետն առանձնակի կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացումը, այդ թվում՝ գործարար ֆորումների անցկացմամբ ու բիզնես կապերի խթանմամբ: Նիկոլ Փաշինյանը ջերմությամբ է հիշել 2019 թվականին Իտալիա կատարած պաշտոնական այցը և կարևորել երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք նոր ազդակ են հաղորդում տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:
Ալֆոնսո Դի Ռիզոն վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու երկու պետությունների միջև փոխգործակցության ամրապնդմանը: Դեսպանը ևս ընդգծել է առևտրատնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը և հավելել, որ իտալական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ ներդրումային նոր ծրագրերի քննարկմամբ ու իրականացմամբ:
Զրուցակիցները հեռանկարային են համարել տնտեսության տարբեր ճյուղերում, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, շինարարության, գյուղատնտեսության ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնումը՝ շեշտելով, որ առկա է մեծ ներուժ: Կողմերը քննարկել են հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացմանը, առաջիկայում նիստ անցկացնելու հնարավորությանը, ինչպես նաև առողջապահության, արդարադատության և այլ բնագավառներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в РА (видео)
Поддержи А1+!Никол Пашинян принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Альфонсо Ди Риццо. Об этом сообщили в Аппарата премьер-министра. Премьер-министр поздравил посла со вступлением на должность и пожелал ему успехов.
«Никол Пашинян придал важность развитию политического и экономического сотрудничества между Арменией и Италией, и выразил уверенность, что совместными усилиями правительств двух стран удастся достичь конкретных результатов. Особо было подчеркнуто развитие двустороннего экономического сотрудничества, в том числе проведение бизнес форумов и развитие деловых связей. Никол Пашинян с теплотой вспомнил свой официальный визит в Италию в 2019 году. Он сказал, что взаимные визиты на высоком уровне придают новый импульс расширению сотрудничества в разных сферах», - сообщили в Аппарате правительства.
Альфонсо Ди Риццо заверил, что за время своего пребывания в Армении он приложит все усилия для укрепления сотрудничества между двумя странами. Посол подчеркнул необходимость развития торгово-экономических связей, добавив, что итальянская сторона заинтересована в обсуждении и реализации новых инвестиционных программ с Арменией.
Собеседники расширение сотрудничества в различных сферах экономики, включая высокие технологии, туризм, строительство, сельское хозяйство посчитали перспективным, подчеркнув, что оно имеет большой потенциал. Стороны обсудили активизацию деятельности армяно-итальянской межправительственной комиссии, возможность проведения в ближайшее время заседания, а также вопросы сотрудничества в области здравоохранения, юстиции и в других сферах.