ՌԴ դեսպանի խոսքով՝ հայ ժողովրդի թիկունքում գործարքներ անելու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գնահատմամբ՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղի գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ընդունված Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածություններն ընդհանուր առմամբ պահպանվում են՝ չնայած որ ողբերգական միջադեպեր և խնդիրներ զինադադարի հաստատումից հետո էլ են գրանցվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը ասել է լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ խոսելով ուղիղ մեկ տարի առաջ պատերազմական գործողությունների դադարեցման մասին ընդունված հայտարարության դրույթների կատարման վերաբերյալ:
«Իհարկե, կան խնդիրներ, լինում են նաև ողբերգական միջադեպեր: Այդ ամենը շատ բարդ է: Բայց այն կոնֆլիկտային ներուժի, էմոցիոնալ լարվածության ֆոնին, որը կուտակվում էր տասնամյակներ շարունակ, այն ողբերգության ֆոնին, որը եղավ մեկ տարի առաջ, ես կարծում եմ՝ կարելի է ասել, որ այդ պայմանավորվածություններն ընդհանուր առմամբ գործում են և շատ կարևոր դեր են խաղում արյունահեղությունը կանխելու, բնակչության անվտանգությունը ապահովելու և իրավիճակի կարգավորման ուղիներ փնտրելու առումներով», - լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինը խոսել է նաև որպես նոյեմբերի 9-ի հայտարարության շարունակություն 2021 թ. հունվարի 11-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված մյուս եռակողմ հայտարարության մասին, որը գլխավորապես վերաբերում է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը և այդ նպատակով փոխվարչապետերի աշխատանքային խումբ ստեղծելուն:
«Դա, իհարկե, հեշտ աշխատանք չէ: Ուզում եմ ընդգծել, որ քանի որ այդ ամբողջ աշխատանքը կառուցվում է յուրաքանչյուր կողմի շահերի վրա հիմնված երկխոսության հիման վրա, այսինքն՝ ոչ թե ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան է պարտադրվում, այլ փորձ է արվում գտնել շահերի ու հետաքրքրությունների հավասարակշռություն, փոխշահավետ, փոխզիջումային տարբերակներ, որոնք ընդունելի կլինեն ինչպես մեկի, այնպես էլ մյուսի համար, այդ իսկ պատճառով գործընթացն այդքան արագ առաջ չի գնում: Բայց, ամեն դեպքում, այդ աշխատանքը միտված է շփման ընդհանուր եզրեր գտնելուն, այսինքն՝ խոսք անգամ լինել չի կարող հայ ժողովրդի թիկունքում գործարքներ անելու, շահերը հանձնելու, դավաճանության մասին՝ ինչպես այստեղ են երբեմն վախենում: Ռուսաստանն էլ իր հերթին շատ կոկիկ է աշխատում՝ ամբողջությամբ հարգելով թե՛ այս և թե՛ այն կողմի ինքնիշխանությունը: Մեր խնդիրն է առավելագույնս բարենպաստ պայմաններ ստեղծել փոխադարձաբար ընդունելի լուծումներ գտնելու նպատակով», - ասել է դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:

По словам посла РФ, о заключении сделок за спиной армянского народа не может быть и речи
По оценке Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина, принятое при посредничестве России трехстороннее заявление Путин-Пашинян-Алиев о прекращении боевых действий в нагорно-карабахском регионе от 9 ноября 2020 года в целом соблюдается, хотя с момента установления режима прекращения огня сообщалось о трагических инцидентах и проблемах. Как сообщает Арменпресс, об этом Копыркин сказал на брифинге с журналистами, говоря о выполнении пунктов заявления о прекращении боевых действий.
«Конечно, есть проблемы, есть трагические инциденты. Все это очень сложно. Но на фоне конфликтного потенциала, эмоционального напряжения, которое накапливалось десятилетиями, на фоне трагедии, произошедшей год назад, я думаю, можно сказать, что эти договоренности в целом действуют и играют очень важную роль в плане предотвращения кровопролития, обеспечения безопасности населения и поиска путей выхода из ситуации», - сказал российский посол.
Сергей Копыркин коснулся также трехстороннего заявления от 9 ноября 2021 года, который в основном касается восстановления экономических и транспортных коммуникаций в регионе и создания для этой цели рабочей группы под совместным председательством заместителей премьер-министра.
«Это, конечно, непростая работа. Хочу подчеркнуть, что поскольку вся эта работа построена на диалоге исходя из интересов каждой стороны, то есть не что-то кому-то навязывается, а делается попытка найти баланс выгод и интересов, взаимовыгодные, компромиссные варианты, которые будут приемлемы для обеих сторон, поэтому процесс идет не так быстро.
Но, в любом случае, эта работа направлена на поиск точек соприкосновения, то есть не может быть и речи о заключении сделок за спиной армянского народа, передаче интересов, предательстве, чего здесь иногда опасаются. Россия, в свою очередь, работает очень аккуратно, полностью уважая суверенитет обеих сторон. Наша задача - создать максимально благоприятные условия для поиска взаимоприемлемых решений», - сказал Копыркин.