Թեպետ մկրատված, բզկտված, բայց ունենք Արցախ հայրենիքի մի փոքր մաս․ Արցախի ԱԺ նախագահ (տեսանյութ)
2020թ․ նոյեմբերի 9-ին Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում մնացել էր ընդամենը մի քանի 100 մարդ և նրանց համար միևնույն էր մեռնել հայրենիքի համար, թե ապրել հանուն նրա։
Այսօր լրանում է այդ օրվա մեկ տարին:
Օրվա առիթով ԱՀ ԱԺ 5 խմբակցություններ որոշել էին Ստեփանակերտի Ազատության հրապարակում միասնության և նահատակների ոգեկոչման հանրահավաք կազմակերպել, սակայն, հաշվի առնելով հանրապետությունում կորոնավիրուսային վարակի արագ տեմպերով տարածումը՝ որոշեցին արտահերթ նիստում հանդես գալ հայտարարությամբ։
1992-94 թթ․արցախյան գոյամարտում հայ ազգը ցույց տվեց իր միասնականության ուժը, կարողացավ կասեցնել հակառակորդի ագրեսիան և ազատագրել հայկական տարածքների մեծ մասը։1994թ․ մայիսի 12-ին հաստատված անժամկետ զինադադարը, թեև խախտումներով և մարդկային կորուստներով, պահպանվեց մինչև 2016թ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը։
Ապրիլյան պատերազմով Ադրբեջանը կրկին բացահայտ ցույց տվեց արցախահայության ոչնչացմանն ուղղված իր անմարդկային և հայատյաց նպատակները։
Եվ վերջապես ադրբեջանական նենգ ու բարբարոս քարոզչամեքենան և իշխանական գործիքակազմը Թուրքիայի և ահաբեկչական խմբավորումների անմիջական մասնակցությամբ 2020թ․ աշնանը սանձազերծած արյունոտ պատերազմով փորձեցին ավարտին հասցնել ազգակործան, Արցախի բնիկ հայության ոչնչացման վաղեմի ծրագիրը։
Սակայն, շնորհիվ մեր ազգի քաջազուն զավակների, այսօր, թեպետ մկրատված, բզկտված, բայց ունենք Արցախ հայրենիքի մի փոքր մաս։
Արցախյան 3 պատերազմները, ցավոք, հարստացրին հայրենանվեր նահատակների աստղաբույլը։ Նրանք անմահացան, որպեսզի կանգուն ու ամուր մնա մեր հայրենիքը։
2020թ․ ցավալի պատերազմից հետո միշտ պետք է հիշենք, որ ազգի լավագույն, անձնուրաց , հերոս տղաներն իրենց կյանքը տվեցին և իրենց կյանքի գնով պաշտպանեցին մեր հայրենիքի այս փոքրացած մասը։
Նրանց բոլորի թողած պատգամը թերևս մեկն է՝ ապրել,արարել, հզորանալ այս հողի վրա։ Ուստի պետք է ապրելով հաղթահարենք այդ ցավը, ապրելով հզորացնենք մեր հայրենիքը, որպեսզի հավերժ ապրի նաև մեր հերոսների անունն ու գործը։
Խնկարկում և ոգեկոչում ենք հերոս նվիրյալների սուրբ հիշատակը և խոնարհվում նրանց հուշաքարերի ու հարազատների առջև։

Мы хотя и разбиты и истерзаны, но у нас есть небольшая часть Родины Арцах: председатель НС Арцаха (видео)
По случаю 44-й годовщины прекращения 44-дневной войны 5 фракций Национального собрания Республики Арцах приняли решение на площади Свободы в Степанакерте провести митинг, чтобы почтить память героев, но с учетом эпидемиологического состояния в республики, решили ограничиться заявлением на внеочередном заседании.
«9 ноября 2020 года в столице Арцаха Степанакерте оставалось всего несколько сотен человек, которым было все равно жить ради Родины, или умереть за нее.
Сегодня исполняется годовщина этого дня.
В 1992-1994 годах в Арцахской борьбе за выживание армянский народ показал силу своего единства, сумел остановить агрессию врага, освободил большую часть армянских территорий. Бессрочное прекращение огня, установленное 12 мая 2016 г., с нарушениями и человеческими жертвами, сохранялось до ночи с 1 на 2 апреля 2016 г.
Апрельской войной Азербайджан еще раз открыто продемонстрировал свои бесчеловечные, антиармянские цели, направленные на уничтожение армян Арцаха.
И, наконец, азербайджанская коварная и варварская пропагандистская машина и властные структуры Азербайджана при непосредственном участии Турции и террористических группировок осенью 2020 года попытались довести до конца свою давнюю программу уничтожения целой нации, коренного армянства Арцаха.
Однако, благодаря доблестным сынам нашего народа, сегодня мы хотя и разбиты и истерзаны, но у нас есть небольшая часть Родины Арцах.
К сожалению, 3 арцахские войны обогатили плеяду патриотов-героев. Они стали бессмертными ради того, чтобы наша Родина оставалась стойкой и сильной.
После мучительной войны 2020 г. мы всегда должны помнить, что лучшие, самоотверженные, героические парни нации отдали свои жизни, защитили эту небольшую часть нашей Родины ценой своих жизней.
Завет, оставленный ими – жить, творить, оставаться сильными на этой земле. Поэтому мы должны преодолеть эту боль, живя, укрепляя нашу Родину, чтобы имена наших героев и память о них жили бы вечно.
Мы чтим священную память героев-подвижников, мы преклоняемся перед их надгробиями и перед их родными», - говорится в заявлении НС Арцаха.