ՍԴ-ն սահմանադրական է ճանաչել Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկության հիմք հանդիսացած հոդվածը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍԴ-ն սահմանադրական է ճանաչել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկության հիմք հանդիսացած հոդվածը: Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը համապատասխանում է սահմանադրությանը:
Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկության հիմք հանդիսացած հոդվածի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի կայացրած որոշումը հրապարակվել է ՍԴ պաշտոնական կայքէջում։
2021 թվականի մարտին Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն օրենքի տվյալ դրույթի սահմանադրականության հարցով դիմել էր ՍԴ, երկու անգամ հրաժարվելով ստորագրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:

КС признал конституционной статью, послужившую основанием для увольнения Оника Гаспаряна
Конституционный суд признал конституционной статью, на основании которой был уволен начальник Генштаба Вооруженных сил Оник Гаспарян. Конституционный суд постановил, что часть 3 статьи 40 «О воинской службе и статусе военнослужащего» соответствует Конституции.
Соответствующее решение Конституционного опубликовано на официальном сайте структуры.
В марте 2021 года президент Армении Армен Саркисян, дважды отказавшись подписать представленный премьер-министром Николом Пашиняном проект указа об увольнении Гаспаряна, обратился в Конституционный суд по вопросу конституционности данной статьи закона.