Վանաձորում հայտնաբերվել են դամբարաններ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎանաձորի Խնձորուտ թաղամասում շինարարական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել են դամբարաններ, որոնցից մեկի բացվածքից դուրս է բերվել խեցեղեն` 5 կճուճ և սափորներ, խոշոր եղջերավոր կենդանիների ոսկորներ:
Հնագիտական աշխատանքների համակարգող, Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի հնագետ Մելինե Սիմոնյանի խոսքով՝ գտածոներն ուշ բրոնզեդարի վերջի կամ վաղ երկաթեդարյան մշակույթի նմուշներ են, որոնք դեռ համապատասխան մշակում պետք է անցնեն: Հնակենդանաբանական ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է՝ խոշոր եղջերավորի ոսկորները ցուլի ոսկորներ են՝ 1 ազդոսկր և ծնոտի 2 բեկոր: Գտնվել են նաև մարդու ոսկորի ամբողջական բեկորներ:
Գտածոները տեղափոխվել են Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի լաբորատորիա` ուսումնասիրության, նորոգման, վերականգնման, ինչից հետո դրանք կհանձնվեն Լոռի-Փամբակի երկրագիտական թանգարանին:
Վերոնշյալ շինարարական աշխատանքներն այսուհետ կիրականացվեն նախարարության մասնագետների հսկողության ներքո, իսկ հայտնաբերված դամբարաններում անհրաժեշտության դեպքում կիրականացվեն ամբողջական պեղումների աշխատանքներ:

IMG-1d78eeda6649ddefa01d287ae72f1140-V
Во время строительных работ в районе Ванадзора Хндзорут были обнаружены могильники, из одного были извлечены керамические изделия: 5 горшков и кувшинов, также кости крупного рогатого скота.
Об этом сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении, уточнив, что, по словам координатора археологических работ, археолога Центра изучения историко-культурного наследия Мелине Симонян, находки являются образцами культуры позднего бронзового века или раннего железного, которые еще предстоит обработать.
Археологические исследования показали, что кости крупного рогатого скота - это кости быка: 1 кость скелета и 2 фрагмента челюсти. Обнаружены и полные фрагменты костей человека.
Находки для очистки, изучения и реставрации переданы в лабораторию Исследовательского центра историко-культурного наследия, после чего их поместят в Геологическом музее Лори-Памбака.
Отныне строительные работы на этой территории будут вестись под контролем специалистов Министерства НОКС, и в случае необходимости будут проведены полные раскопки.