Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերն ակտիվացրել են իրենց սադրիչ գործողությունները ինչպես Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, այնպես էլ Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների դեմ։ Թիրախավորվել են նաև Հայաստան Հանրապետության և Արցախի բնակավայրերը։ Ադրբեջանական կողմն իր ագրեսիվ գործողությունները փորձում է քողարկել մի կողմից հայկական կողմին մեղադրելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից բացահայտ կերպով խեղաթյուրում է հենց նույն նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը։
Հարկ ենք համարում նշել, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առաջին կետը հստակ սահմանում է. «...կողմերը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում»: Մինչդեռ ադրբեջանական զորամիավորումները հայտարարության ստորագրումից մեկ ամիս հետո հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։ Ներկայումս ադրբեջանական կողմը նույնպես փորձում է նոր դիրքեր զբաղեցնել շփման գծի տարբեր հատվածներում՝ տարբեր զինատեսակներով այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորելով հայ դիրքապահներին։
Նմանօրինակ վերջին միջադեպը տեղի է ունեցել այսօր Մխիթարաշեն և Շոշ գյուղերի մերձակայքում։ Ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը սահմանում է հայկական զորամիավորումների դուրս բերումը Լեռնային Ղարաբաղից բացահայտ կեղծիք է։
Ստեղծված իրավիճակում Արցախի Պաշտպանության բանակը, որը ձևավորվել է Արցախի ժողովրդի կողմից 90-ականներին և վերջին 30 տարիներին անվտանգության առանցքային գործոն է հանդիսացել, այսօր էլ ՌԴ խաղաղապահների հետ ապահովում է Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և կյանքի իրավունքը: Առանց Պաշտպանության բանակի Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել իր պատմական հայրենիքում եւ Պաշտպանության բանակը Արցախից դուրս բերելու սցենարը Արցախը հայաթափելու սցենար է:
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ հայկական զորամիավորումների դուրսբերումը նախատեսված է միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններից, որոնք հստակորեն մատնանշված են հայտարարությունում։ Հայկական կողմն ամբողջովին կատարել է հայտարարության այս կետերը՝ մինչդեռ Ադրբեջանը սրան արձագանքել է այդ նույն տարածքներից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցմամբ և այնտեղ ապօրինի տեղակայմամբ։
Մայիսի 12-ից սկսված Հայաստանի Հանրապետության դեմ այս ոտնձգությունները հանգեցրել են մարդկային զոհերի և լրջորեն վտանգել են տարածաշրջանային անվտանգությունը։
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական իրականացումը և արձանագրված խախտումների հետևանքների վերացումը այդ թվում՝ հրադադարի անվերապահ պահպանումը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը, հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ հայրենադարձումը կարող են նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման համար։

Поддержи А1+!Утверждения Азербайджана, что трехстороннее заявление от 9 ноября предполагает вывод армянских войск из Нагорного Карабаха - откровенная ложь
Об этом говорится в заявлении Управления информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Республики Армения, согласно которому ВС Азербайджана в последнее время активизировали свои провокационные действия в отношении подразделений как Вооруженных сил Республики Армения, так и Армии обороны Арцаха. Также были нанесены удары по населенным пунктам Республики Армения и Арцаха. «Азербайджанская сторона пытается прикрыть свои агрессивные действия, с одной стороны, обвиняя армянскую сторону в нарушении трехстороннего заявления от 9 ноября, а с другой - сама открыто искажает это заявление.
Считаем необходимым отметить, что первый пункт объявления от 9 ноября четко определяет: «... стороны останавливаются на своих позициях». Между тем, через месяц после подписания документа азербайджанские воинские части атаковали села Хин Тагер-Хцаберд Гадрутского района Арцаха, в результате чего они оккупировали эти населенные пункты, убили и взяли в плен армянских военнослужащих. В настоящее время азербайджанская сторона также пытается занять новые позиции в различных частях линии соприкосновения, нанося удары по армянским позициям с помощью различного оружия, в том числе беспилотников», - говорится в заявлении.
Подчеркивая, что последний подобный инцидент произошел 11 августа в районе сел Мхитарашен и Шог, МИД РА отмечает: «Утверждения Азербайджана, что трехстороннее заявление от 9 ноября предполагает вывод армянских войск из Нагорного Карабаха - откровенная ложь.
В нынешней ситуации Армия обороны Арцаха, сформированная народом Арцаха в 90-е годы и была ключевым фактором безопасности на протяжении последних 30 лет, сегодня также вместе с российскими миротворцами обеспечивает безопасность и право к жизни арцахцев. Без Армии обороны народ Арцаха не сможет выжить на своей исторической родине, и сценарий вывода Армии обороны из Арцаха - это сценарий депопуляции Арцаха».
МИД РА напоминает, что заявление от 9 ноября предусматривает вывод армянских войск только из прилегающих к Нагорному Карабаху районов, которые четко указаны в заявлении. «Армянская сторона полностью выполнила эти пункты заявления, в то время как Азербайджан отреагировал на это, проникнув на суверенную территорию Республики Армения с тех же территорий и незаконно дислоцировавшись там. Эти посягательства на Республику Армения с 12 мая привели к человеческим жертвам и серьезно поставили под угрозу региональную безопасность», - заявили в МИД РА.
Полное выполнение трехсторонних деклараций от 9 ноября и 11 января и устранение последствий нарушений, в том числе - безоговорочное соблюдение режима прекращения огня, вывод азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения, немедленное возвращение армянских военнопленных и заложников могут создать предпосылки для регионального мира и безопасности.