Հանդիպում Ֆինլանդիայի տրանսպորտի նախարարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲարսելոնայում տեղի ունեցող «MWC Barcelona 2021» համաժողովի շրջանակներում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը հանդիպել է Ֆինլանդիայի տրանսպորտի և հաղորդակցության նախարար Տիմո Հարակկայի հետ: Գործընկերներն անդրադարձել են համավարակով պայմանավորված մարտահրավերներին և դրանց լուծման մեջ տեխնոլոգիաների նշանակությանը։ Այս մասին հայտնում են ԲՏԱ նախարարությունից։
Նախարար Տիմո Հարակկան հատկանշել է համավարակի ազդեցությունը, ինչի արդյունքում թվային ծառայությունների օգտագործման աճ է գրանցվել, մասնավորապես առցանց կրթության ոլորտում, էլեկտրոնային առողջապահական ծառայություններում և այլն: Նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը, հաստատելով տեխնոլոգիաների դերակատարությունը ներկա և ապագա մարտահրավերներին դիմակայելու գործում, ներկայացրել է տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում մեծ փոփոխությունների իրականացման անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի ոլորտում բարձրակարգ մասնագետների բացը լրացնելուն։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցել տեխնոլոգիական, ինչպես նաև կրթական ոլորտում երկուստեք իրականացրած հաջողված ծրագրերի փոխանակման և համատեղ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ։ Ծրագրերը կներառեն հանրակրթությունը, հատկապես բնագիտական (STEM) և ճարտարագիտական կրթության ուղղություններով, մասնագիտական և ոչ ֆորմալ կրթությունը՝ ժամանակակից, ապագային միտված և մրցունակ մասնագիտություններով։

Встреча с министром транспорта Финляндии
Поддержи А1+!В рамках проходящей в Барселоне конференции «MWC Barcelona 2021» и. о. министра высокотехнологичной промышленности Армении Айк Чобанян встретился с министром транспорта и связи Финляндии Тимо Харакка.
Собеседники обсудили проблемы, вызванные пандемией, и значение технологий в их разрешении.
Министр Тимо Харакка отметил, что пандемия привела к увеличению использования цифровых услуг, особенно в области онлайн-образования, услуг электронного здравоохранения и т. д.
Исполняющий обязанности министра Айк Чобанян, подтвердив роль технологий в решении текущих и будущих задач, представил необходимость серьезных изменений в области технологического образования, которые помогут заполнить востребованность в высококвалифицированных специалистах этой области.
Достигнута договоренность о сотрудничестве по обмену успешными технологическими программами, а также о сотрудничестве в сфере образования и о реализации совместных проектов. Программы будут включать в себя общее образование, особенно по направлениям естественных наук (STEM) и инженерного образования, профессиональное и неформальное образование по современным, ориентированным на будущее и конкурентоспособным специальностям.