ԱԺ նախագահը և Լիտվայի ԱԳ նախարարն անդրադարձել են հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձի խնդրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելուս Լանդսբերգիսի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով նախարարին՝ Արարատ Միրզոյանը հիշատակեց, որ Լիտվան առաջինն էր, որը ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը, իսկ 2005-ին` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա բարձր գնահատեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառումների օրերին Լիտվայի ԱԳ նախարարի այցը, որը տեղի է ունենում կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում: Այս փաստը, ըստ ԱԺ նախագահի, վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին:
Խորհրդարանի խոսնակն անդրադարձավ Արցախի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային եւ կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության պարտավորությունների չկատարմանն Ադրբեջանի կողմից: Միրզոյանը նշեց, որ Ադրբեջանը խախտում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը, հրաժարվում վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց՝ նրանց նկատմամբ արհեստական քրեական գործեր հարուցելով:
ԱԺ նախագահը հավելեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծված չէ, քանի դեռ չի իրացվել արցախահայերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, եւ անհրաժեշտ է շարունակել այս ուղղությամբ բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Արարատ Միրզոյանը բարձր գնահատեց լիտվացի մի խումբ պատգամավորների սկզբունքային դիրքորոշումը, որով կոչ էր արվում Ադրբեջանին արագացնել աճյունների, ռազմագերիների ու պատանդների փոխանակումն ու նրանց վերադարձի գործընթացը:
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, իր հերթին նշեց, որ այս տարի լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Նա ընդգծեց, որ չնայած համավարակի եւ պատերազմի արդյունքում ստեղծված բարդ իրավիճակին՝ Հայաստանը հավատարիմ է մնում ժողովրդավարության արժեքներին եւ Լիտվայի անունից պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու բարեփոխումների օրակարգին:
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ նա հայտնեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց, ինչպես նաեւ զերծ մնալ հայկական մշակութային ժառանգության վերացումից, եթե ցանկություն ունի կառուցողական երկխոսություն ծավալել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Հայաստանի ոլորտային բարեփոխումների օրակարգը եւ հունիսին սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպչական, միջազգային դիտորդական առաքելությունների մասնակցության վերաբերյալ հարցեր:

Председатель НС и глава МИД Литвы обратились к проблеме возвращения армянских военнопленных и иных удерживаемых лиц
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян провел встречу с делегацией, возглавляемой министром иностранных дел Литвы Габриэлюсом Ландсбергисом.
Приветствуя министра, Арарат Мирзоян отметил, что Литва первой признала независимость Армении, а в 2005 году признала Геноцид армян. Он высоко оценил визит министра иностранных дел Литвы в дни, когда в Армении поминают жертв Геноцида армян, и визит проходит условиях пандемии коронавируса. Этот факт, по мнению спикера НС, свидетельствует о высоком уровне отношений между двумя странами.
Спикер парламента коснулся развязанной турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха и невыполнения Азербайджаном обязательств по трехстороннему заявлению о прекращении огня. Мирзоян отметил, что Азербайджан нарушает пункт 9 трехстороннего заявления, отказываясь возвращать армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, возбуждая против них искусственные уголовные дела.
Председатель НС добавил, что проблема Нагорного Карабаха не будет решена до тех пор, пока не будет реализовано право армян Арцаха на свободное самоопределение, и необходимо продолжить переговоры в этом направлении в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян высоко оценил принципиальную позицию группы литовских депутатов, призывавших Азербайджан ускорить обмен телами погибших, военнопленными и удерживаемыми лицами.
Глава МИД Литвы, поблагодарив за прием, в свою очередь, отметил, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между двумя странами. Он подчеркнул, что, несмотря на эпидемию и сложную ситуацию, сложившуюся в результате войны, Армения остается приверженной ценностям демократии и от имени Литвы выразил готовность поддержать программу реформ.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, он отметил, что Азербайджан обязан вернуть армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также воздержаться от разрушения армянского культурного наследия, если хочет вести конструктивный диалог.
В ходе встречи стороны обсудили повестку отраслевых реформ в Армении, а также организационные вопросы и участие международных наблюдательных миссий в предстоящих внеочередных парламентских выборах.