Պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել տարածաշրջանում Թուրքիայի բացասական դերի վրա. Արա Այվազյանը՝ Le Monde-ին
Ֆրանսիական հեղինակավոր «Le Monde» պարբերականում մարտի 19-ին հրապարակվել է Հայաստան գործուղված թղթակից Ֆոստին Վենսանի ևս մեկ հոդված։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողը հարցազրույցներ է անցկացրել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի,  տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Գիրագոսյանի, ինչպես նաև Հայաստանի բնակիչների հետ։
Լրագրողն անդրադառնում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, ինչպես նաև այդ համաձայնության շրջանակում 1960 ռուս զինվորի՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության պահպանման  նպատակով հինգ տարի ժամկետով տեղակայմանը: Նշվում է, որ ռուս զինվորականները տեղակայվել են նաև Հայաստանի հարավ-արևելքում` Սյունիքում:
«Նրանք, ովքեր տեղակայվել են Հայաստանի տարածքում` Սյունիքում, այդ զորակազմի մաս չեն կազմում: Նրանք միջնորդների դերն են իրականացնում` խուսափելու Հայաստանի սահմանակից գյուղերի բնակիչների և ադրբեջանցի զինվորների միջև լարվածությունից»,- հստակեցրել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Ֆոստին Վենսանն անդրադառնում է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի փետրվարի 22-ին արտահայտած այն մտքին, որ Երևանը հակված է 1995թ.-ից Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի ընդլայնմանը երկրի հյուսիս արևմուտքում, և, որ Ռուսաստանը նաև կօգնի բարեփոխել հայկական բանակը: Նախարարը հավելել է, որ  «Ղարաբաղի փորձը հաշվի առնելով` մեզ պետք է արմատապես վերանայել և օպտիմալացնել մեր հնարավորություններն ու ուժերի թվաքանակը»: Ջանքերը կուղղվեն վերահսկման, հետախուզության, օդային պաշտպանության համակարգերի, անօդաչու ինքնաթիռների, հրթիռների և հրետանու զարգացմանը:
Հոդվածագիրն անդրադառնում է, թե ինչպես է 2018թ.-ին ժողովրդական ու խաղաղ հեղափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանն եկել իշխանության` տապալելով հետխորհրդային կոռումպացված վարչակազմը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել տարածաշրջանում Թուրքիայի բացասական դերի վրա` ափսոսանքով հավելելով, որ չնայած դրա ակնհայտ լինելուն՝ ամբողջ աշխարհը աչք է փակում այդ հանգամանքի վրա։ Ռուսաստանի դերի կապակցությամբ Արա Այվազյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը մեր ավանդական դաշնակիցն է, և նրա շնորհիվ է, որ աղետից խուսափեցինք: Եվ այսօր Ռուսաստանն է, որ թույլ է տալիս խուսափելու նոր լարվածությունից:

Нужно сконцентрироваться на негативной роли Турции: Ара Айвазян изданию Le Monde
В авторитетном французском журнале Le Monde 19 марта была опубликована статья корреспондента Фаустины Венсан, которая недавно была в Армении. Как сообщает Арменпресс, журналистка провела интервью с министром иностранных дел Армении Ара Айвазяном, директором Центра региональных исследований Ричардом Гирагосяном, а также с жителями Армении.
Журналистка ссылается на заявление от 9 ноября, а также на размещение 1960 российских миротворцев сроком на пять лет для поддержания мира в Нагорном Карабахе в рамках этого соглашения. Отмечается, что российские военные также дислоцируются на юго-востоке Армении, в Сюнике.
«Те, кто дислоцированы в Армении, в Сюнике, не входят в этот контингент. Они играют роль посредников, чтобы избежать напряженности между жителями приграничных сел Армении и азербайджанскими солдатами», - сказал он.
Фаустина Венсан затрагивает также заявление министра обороны Армении Вагаршака Арутюняна от 22 февраля о том, что Ереван намерен расширить российскую военную базу, действующую в Гюмри с 1995 года, на северо-запад страны, и Россия также поможет реформировать армянскую армию.
Министр добавил, что «с учетом опыта Карабаха нам необходимо кардинально пересмотреть, оптимизировать наши возможности и численность сил». Будут предприняты усилия по развитию систем контроля, разведки, ПВО, БПЛА, ракет и артиллерии.
Журналистка рассказывает в статье о том, как Никол Пашинян пришел к власти в 2018 году после народной и мирной революции, свергнув коррумпированный постсоветский режим.
Глава МИД Армении отметил, что нужно сконцентрироваться на негативной роли Турции в регионе. Он с сожалением добавляет, что, несмотря на ее очевидность, весь мир закрывает глаза на это обстоятельство. Что касается роли России, Ара Айвазян подчеркнул, что Россия - традиционный союзник Армении, и именно благодаря ей страна избежала катастрофы. И сегодня именно Россия позволяет избежать новой напряженности.