Բժշկական համալսարանում կգործի ուղեղի հիմնարար հետազոտությունների գիտակրթական կենտրոն
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Կրթական ծրագրերի կենտրոն›› ԾԻԳ-ի ներկայացուցիչները ՀՀ մի շարք բուհերում երկշաբաթյա այցեր են իրականացրել՝ Հայաստանի բարձրագույն կրթության «Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի» դրամաշնորհային ընթացիկ ծրագրերի մշտադիտարկման նպատակով:
Մասնավորապես, Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան գիտահետազոտական կենտրոն է ստեղծվում, որը կարող է դառնալ հիմնարար գիտության զարգացման գերազանցության հարթակ և մրցունակ լինել եվրոպական նմանօրինակ լավագույն լաբորատորիաների հետ։
ԵՊԲՀ դրամաշնորհային ծրագրի հիմնական նպատակն է՝ ուղեղի հետազոտությունների խթանման միջոցով զարգացնել համալսարանի հետազոտական և նորարարական կարողությունները՝ շեշտը դնելով ուղեղի հիվանդությունների բուժման բջջային և դեղորայքային նյարդապաշտպան մեխանիզմների վրա:
‹‹Նախագծի օգնությամբ ուղեղի ուսումնասիրության հետազոտությունները կկարողանան որոշել Հայաստանի տեղը միջազգային գիտական քարտեզի վրա: Այս ծրագիրը ցույց տվեց, որ մենք ունենք մրցունակ լինելու ներուժ ու հավակնոտ գաղափարներ։ Սա այն հիմնաքարն է լինելու, որը թույլ կտա գնալ դեպի գերազանցության կենտրոնի հիմնում››,- նշում է ԵՊԲՀ-ի գիտության գծով պրոռեկտոր, դրամաշնորհային ծրագրի ղեկավար, պրոֆեսոր Կոնստանտին Ենկոյանը՝ հավելելով, որ առաջիկայում միջազգային համալսարանների հետ համագործակցությամբ նախատեսվում է հաստատել նեյրոգիտության հետազոտությունների կառուցվածքը, կատարելագործել երիտասարդ հետազոտողների հմտությունները, ընդլայնել հետազոտական կարիերայի հնարավորությունները, զարգացնել համալսարանի նորարարական կարողությունները, ինչի արդյունքում համալսարանն ավելի ներկայանալի կլինի գիտական հանրության առջև:
«Աջակցություն Հայաստանի բարձրագույն կրթության «Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի» զարգացմանը» բաղադրիչի ղեկավար Լիանա Մամյանն իր հերթին նշել է, որ համավարակի, ինչպես նաև պատերազմական իրավիճակով պայմանավորված՝ բուհի իրականացրած ծրագրային գործողությունները և գնումների գործընթացները որոշակիորեն հետ են մնացել ժամանակացույցերով ու գնումների պլանով սահմանված ժամկետներից: Նրա խոսքով՝ բուհը պետք է արդյունավետ և հետևողական քայլեր ձեռնարկի՝ պայմանագրով սահմանված բոլոր գործողությունները պատշաճ ժամկետներում իրականացնելու, ավարտին հասցնելու, ինչպես նաև ծրագրով ամրագրված ցուցիչներին հասնելու համար:
Մշտադիտարկման արդյունքում ներկաներն ամրագրել են, որ բուհի տրամադրած անհրաժեշտ տարածքներում դեռևս ընթանում են համապատասխան շինարարական աշխատանքները: Դրամաշնորհային ծրագրի պատասխանատուների հավաստիացմամբ՝ հիմնանորոգման աշխատանքները չեն խոչընդոտի սարքավորումների մատակարարման գործընթացին և կավարտվեն մինչև դրա իրականացումը:
Կենտրոնի հնարավորություններն ուսումնական գործընթացում լավագույնս կիրառելու նպատակով դրամաշնորհային ծրագրի այս փուլում իրականացվել է նաև համապատասխան կրթական բովանդակության ստեղծում: Մասնավորապես, մի շարք քայլեր են ձեռնարկվել ԵՊԲՀ-ի կրթական գործընթացի բովանդակության արդիականացման ուղղությամբ, ընթացքի մեջ են ուսանողների, օրդինատորների, ասպիրանտների և մասնագետների համար ուսումնամեթոդական ծրագրերով պիլոտային ծրագրերի իրականացման, հետդիպլոմային կրթության համար երկլեզու ուսումնական և մի քանի այլ ձեռնարկների մշակման աշխատանքները:
Անդրադարձ է եղել նաև կոնսորցիումի գործընկերների հետ համագործակցության ընթացքին: Դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում կոնսորցիումի անդամ հաստատությունների՝ «ՀՀ ԳԱԱ ակադ. Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի» և «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի հետ իրականացվում են ժամանակակից հետազոտական մեթոդների դասավանդման գիտակրթական ու հետազոտական նորագույն մեթոդների ներդրմամբ կատարվող գիտահետազոտական ծրագրերի մշակման և գիտական արդյունքների հրապարակման աշխատանքները:

В медицинском университете начнет действовать центр фундаментальных исследований мозга
Представители Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Центра образовательных программ для мониторинга текущих грантовых программ Фонда инноваций в ряде вузов РА провели двухнедельные исследования.
В рамках программы в государственном медицинском университете им. Гераци создается Научно-исследовательский центр в соответствии с международными стандартами, который может стать площадкой развития фундаментальной науки и быть конкурентоспособным с лучшими европейскими лабораториями подобного рода.
Основная цель грантовой программы ЕГМУ - посредством стимулирования исследований мозга развивать исследовательские и инновационные возможности университета, делая акценты на клеточных и лекарственных защитных механизмах лечения заболеваний мозга.
“Программа исследования мозга поможет определить место Армении на международной научной карте. Она показала, что у нас есть потенциал для реализации амбициозных идей. Это станет краеугольным камнем, который приведет к созданию Центра передового опыта”, - сказал проректор ЕГМУ по науке, руководитель грантовой программы профессор Константин Енкоян, добавив: “Повышайте квалификацию молодых исследователей, расширяйте возможности исследовательской карьеры, развивайте инновационные возможности университета, в результате чего университет станет более презентабельным для научного сообщества.
Руководитель компонента “Содействие высшему образованию Армении” Фонда инноваций Лиана Мамян в свою очередь отметила, что программная деятельность университета и процессы закупок несколько отстают от графика и плана закупок. По ее словам, университет должен предпринимать эффективные и последовательные шаги для своевременного выполнения всех мероприятий, предусмотренных контрактом, а также и для достижения показателей, установленных программой.
Присутствующие подтвердили, что на территориях, предоставленных университету, еще ведутся соответствующие строительные работы. По словам представителей грантовой программы, капитальный ремонт не помешает процессу поставки оборудования и будет завершен до его реализации.
Чтобы максимально использовать возможности Центра в образовательном процессе, на данном этапе грантовой программы был создан и соответствующий образовательный контент. В частности, предпринят ряд шагов по модернизации содержания образовательного процесса ЕГМУ, внедрению пилотных программ с учебными планами для студентов, резидентов, аспирантов, специалистов, а также разработке ряда других двуязычных учебных пособий для послевузовского образования.