Կարծում եմ, Ռոբերտ Քոչարյանը նեղացած է ՌԴ-ից, գուցե՝ ՌԴ նախագահի հայտարարությունից․ Վ․Հովակիմյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը կարծում է, որ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նեղացած է Ռուսաստանից, հատկապես այդ երկրի նախագահից։ Եվ դրա համար էլ նա իր վերջին հարցազրույցում հայտարարեց, թե ՀՀ իշխանությունները երկիրը «դարձրել են Ռուսաստանի պրոտեկտորատը»։
«Կառաջարկեմ այդ տեքստը ուշադիր նայել և տողատակում, չգիտես ինչու, նա նեղացած է ՌԴ-ից։ Գուցե՝ ՌԴ նախագահի այն հայտարարությունից, որ ծանր փաստաթուղթ էր, և մեծ ուժ էր պետք նման պարտականության տակ մտնելու համար»,- ասում է Վ․Հովակիմյանը։
Պատգամավորը գտնում է, որ պատերազմը որոշ մարդկանց համար առիթ էր, որ փորձեին իշխանություն վերցնել․
«Խոսքը վերաբերում է այն փրկիչներին, որոնցից մեկը օրերս խոստովանում էր, թե պատերազմից 2 ժաբաթ առաջ զանգել է Արցախի հրամկազմին և ասել է, վերցրեք իշխանությունը։ Իսկ դա նշանակում է ճակատից զորքը թեքել դեպի Ստեփանակերտ, դեպի Երևան։ Նրա շուրջ հավաքված փրկիչները դեռ չեն ասել, թե իրենք ինչով են զբաղված եղել այդ օրերին»։
Վերադառնալով Ռ․Քոչարյանի հայտարարություններին՝ Վ․Հովակիմյանը հայտարարում է, թե նա, որ այսօր իրեն փրկչի տեղ է դրել, ինչո՞ւ չի ասում, թե պատերազմի օրերին ինչով է զբաղված եղել։ «Կարո՞ղ է գեներալներին, զինվորականներին համոզել, որ չկռվեն»,- հարցնում է նա։
Ի դեպ Ռ․Քոչարյանը նաև զարմանք էր հայտնել, որ պատերազմի օրերին Արցախի նախագահի նստավայրի վրա որևէ ռումբ չի ընկել։ «Եթե ես չեմ սխալվում, Ռ․Քոչարյանն էլ հիմնականում գտնվելիս է եղել նույն տարածքում, ԵԿՄ շենքում։ Այդ շենքի վրա էլ ռումբ չի ընկել»,- հակադարձում է Վ․Հովակիմյանը։

Думаю, Роберт Кочарян обижен на РФ, возможно, на заявление президента РФ: В. Овакимян (видео)
Депутат от фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян считает, что бывший президент Роберт Кочарян обижен на Россию, в особенности на президента этой страны. И поэтому он в своём последнем интервью заявил, что власти РА «превратили страну в протекторат России».
«Предлагаю внимательно просмотреть этот текст и между строк, не знаю почему, он обижен на РФ. Возможно, на заявление президента РФ, что это был тяжёлый документ, и потребовалась большая сила для того, чтобы взять подобное обязательство», - говорит В. Овакимян.
Депутат считает, что война была поводом для некоторых лиц, чтобы попытаться захватить власть:
«Речь касается тех спасителей, один из которых на днях признавался, что за 2 недели до войны позвонил командному составу Арцаха и сказал: возьмите власть. А это означалось отклонить войска с фронта в направлении Степанакерта, в направлении Еревана. Собравшиеся вокруг него спасатели пока не сказали, чем они были заняты в эти дни».
Возвращаясь к заявлениям Р. Кочаряна, В. Овакимян заявляет, что тот, кто сегодня ставит себя на место спасителя, почему не говорит, чем занимался в дни войны? «Может он убеждал генералов, солдат не воевать?» - спрашивает он.
Кстати, Р. Кочарян также выразил удивление, что в дни войны ни одной бомбы не упало на резиденцию президента Арцаха. «Если не ошибаюсь, Р. Кочарян также в основном находился на той же территории, в здании СДЕ. И на это здание бомба не упала», - парирует В. Овакимян.