301220HandipumHHKrtutyanNakharar
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 30-ին ընդունել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանին և փոխնախարար Կարեն Գիլոյանին:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է երկու ԿԳՄՍ նախարարությունների միջև ներդաշնակ և արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպումը: Նա նշել է, որ չնայած հետպատերազմյան շրջանի դժվարություններին՝ կառավարությունը ջանք ու եռանդ չի խնայելու Հանրապետությունում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի զարգացման գործում՝ ներգրավելով տարբեր անհրաժեշտ միջոցներ և ստեղծելով համապատասխան պայմաններ: Նախագահի խոսքով՝ դպրոցականների ու ուսանողների հիմնական մասն արդեն վերադարձել է, և բնակարանային խնդիրների լուծմանը զուգահեռ նրանց թիվը զգալիորեն կաճի:
Նախարար Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Հարությունյանին՝ ջերմ ընդունելության համար և հայտնել իր՝ առկա համագործակցությանը նոր որակ հաղորդելու պատրաստակամությունը: Վահրամ Դումանյանը նշել է նաև, որ ամանորյա արձակուրդները կանցկացնի Արցախում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը և ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը:

301220HandipumHHKrtutyanNakharar
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 30 декабря принял министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграма Думаняна и заместителя министра Карена Гилояна.
Арутюнян подчеркнул важность слаженной и эффективной работы министерств образования и науки двух стран. Он отметил, что, несмотря на трудности послевоенного периода, правительство не пожалеет сил и энергии для развития сфер образования, науки, культуры, спорта в республике, задействуя различные необходимые средства и создавая соответствующие условия. По словам президента, большая часть школьников и студентов уже вернулась, и их количество будет значительно увеличиваться параллельно с решением жилищных проблем.
Министр Думанян поблагодарил президента Арутюняна за теплый прием и выразил готовность придать новое качество существующему сотрудничеству. Ваграм Думанян также отметил, что новогодние каникулы проведет в Арцахе.
На встрече также присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Гараханян и руководитель администрации президента Артак Бегларян.