Արսեն Թորոսյանն Իրանի դեսպանի հետ քննարկել է դեղերի և բժշկական սարքերի միասնական արտադրություն սկսելու հարցը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին և դեսպանության տնտեսական հարցերով փորձագետ Սեյեդ Ռեզա Նուրաիին:
Բարձր գնահատելով 2 երկրների դարավոր բարեկամությունն ու երկարամյա համագործակցությունը` կողմերը նոր առաջարկներ են արել Հայաստանի և Իրանի առողջապահական ոլորտներում գործունեություն ծավալելու առնչությամբ:
Նշենք, որ նոր կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի շրջանակներում Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից Հայաստանին է տրամադրվել մարդասիրական օգնություն:
«Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Իրանի գործընկերների հետ ուղիղ շփումը և շնորհակալ ենք այս ծանր իրավիճակում ցուցաբերված օգնության համար: Վստահ եմ, որ հետագայում նույնպես մեր բարեկամական հարաբերությունները շարունակվելու են, հատկապես կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակով պայմանավորված իրավիճակը հաղթահարելուց հետո,- ասել է Արսեն Թորոսյանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փորձի փոխանակման նպատակով Հայաստանի և Իրանի առողջապահության նախարարությունների ներկայացուցիչների, բժիշկների և բուժանձնակազմերի միջև տեսակոնֆերանսներ կազմակերպել համավարակի բուժման ընթացակարգերի վերաբերյալ: Նաև մանրամասն քննարկվել է դեղերի և բժշկական սարքերի միասնական արտադրություն սկսելու հարցը:
Դեսպանը նշել է, որ անկախ երկրում ստեղծված պայմաններից, առողջապահության ոլորտը պետք է շարունակի աշխատել: Նա պատրաստակամություն է հայտնել ավելի ամրապնդել այս ոլորտում համագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ համատեղ պայքար մղելու արդյունքում երկրները կկարողանան հաղթահարել համավարակը:
«Հաշվի առնելով մեր 2 երկրների մշակութային կապը` ես վստահ եմ, որ այսուհետև մեր հարաբերությունները ավելի կզարգանան: Հզոր և հարուստ Հայաստանը պարծանք է հարևան երկրի համար, հետևաբար մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը մեծ հաջողություններ ունենա և համագործակցության արդյունքում հնարավորինս զարգացնի առողջապահական ոլորտը` հասցնելով իր գագաթնակետին: Հուսով եմ, որ առաջիկա 5-6 ամսվա ընթացքում համագործակցության ընթացքում շոշափելի արդյունքի կհասնենք»,- ասել է Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:

Арсен Торосян обсудил с послом Ирана вопрос начала совместного производства лекарств и медицинских приборов
Министр здравоохранения Арсен Торосян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббасом Бадахшаном Зогури и советником по экономическим вопросам посольства Сейедом Реза Нураи.
Высоко оценив многовековую дружбу и многолетнее сотрудничество двух стран, стороны сделали новые предложения относительно деятельности в сфере здравоохранения Армении и Ирана.
Отметим, что в рамках борьбы с COVID-19 Исламская Республика Иран предоставила Армении гуманитарную помощь.
“Мы очень высоко ценим наши контакты с иранскими коллегами. Мы благодарны за помощь, оказанную в этой сложной ситуации. Уверен, что наши дружеские отношения сохранятся и в будущем, особенно после выхода из ситуации, вызванной COVID-19”, - сказал Арсен Торосян.
Достигнута договоренность о проведении видеоконференций по процедурам лечения COVID-19, с участием представителей Министерств здравоохранения Армении и Ирана, врачей и другого медицинского персонала. Также обсуждался и вопрос о запуске совместного производства лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Посол отметил, что независимо от состояния страны, сектор здравоохранения должен продолжать работать. Он выразил готовность и дальше укреплять сотрудничество в этой сфере, и надежду, что страны смогут победить эпидемию в результате совместной борьбы с COVID-19.
“Учитывая культурные связи между нашими странами, я уверен, что отныне наши отношения будут развиваться еще больше. Сильная и богатая Армения - гордость для соседней страны, поэтому мы хотим, чтобы Армения добилась больших успехов, чтобы в результате сотрудничества максимально развивалась сфера здравоохранения, достигнув своего пика. Надеюсь, что в ближайшие 5-6 месяцев мы достигнем ощутимых результатов в нашем сотрудничестве”, - сказал Аббас Бадахшан Зохури.