resized_3c857_1956_tur_picture_20200924_22520527_22520519
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը կոշտ է արձագանքելԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի` Բաքվի շքերթում արած հայտարարությանը։ Այս մասին Զարիֆը գրառում է արել  Twitter-ում, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Իրանի ԱԳ ղեկավարը մասնավորապես գրել է․
«Նախագահ Էրդողանին չե՞ն տեղեկացրել, որ Բաքվի շքերթում նրա արտասանածը վերաբերում է Արազից հյուսիս գտնվող Իրանի հողերի իրանական հայրենիքից բռնի կերպով տարանջատելուն։ Նա չգիտե՞ր, որ դրանով խարխլում է Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը: Ոչ ոք չի կարող խոսել մեր սիրելի Ադրբեջանի մասին»։
Նշենք, որ Զարիֆը նկատի է ունեցել Իրանի հյուսիս–արևելքի պատմաաշխարհագրական երկրամասը` պատմական Ատրպատականի շրջանը կամ ինչպես ասում են՝ «իրանական Ադրբեջանը»։
Հիշեցնենք` դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում կայացած շքերթին Էրդողանը ելույթում արտասանել էր ադրբեջանցի բանաստեղծ Բախտիյար Վահաբզադեի պոեմից մի հատված` «Հարավային Ադրբեջանի» և «Հյուսիսային Ադրբեջանի» տարանջատման մասին։

resized_3c857_1956_tur_picture_20200924_22520527_22520519
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в своем микроблоге в Twitter жестко ответил президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану в связи с отрывком из стихотворения, произнесенного им 10 декабря на параде в Баку.
“Эрдогану не сообщили, что то, что он неполностью произнес в Баку, касается насильственного отделения районов к северу от Аракса от иранской родины.
Неужели он не осознавал, что подрывает суверенитет Азербайджанской Республики?”, - написал Зариф, добавив: “Никто не может говорить о нашем любимом Азербайджане, имея в виду иранскую провинцию Азербайджан”.
Во время военного парада в Баку 10 декабря президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прочитал часть из стихотворения о реке Аракс, содержащую сепаратистские идеи.