Հայաստանում այսօր պահպանվել է մեկ պետական ինստիտուտ՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը․ Խզմալյան (տեսանյութ)
Ռուս-թուրքական զավթումը արդեն մեկ ամիս է՝ տեղի է ունենում։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում կարծիք է հայտնում Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության համանախագահ Տիգրան Խզմալյանը։
«Ուղիղ մեկ ամիս առաջ է տեղի ունեցել կապիտուլյացիայի ստորագրումը, ինչը նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոտնահարեց Հայաստանի Սահմանադրությունը, առանց Ազգային ժողովի վավերացման, առանց նախագահի իմացության, առանց արտգործնախարարության, առանց ազգի և բանկի կարծիքը հաշվի առնելու՝ ստորագրեց մի հայտարարագիր, որը փորձ էր օրինականացնել ռուս-թուրքական օկուպացիան, որը շարունակվում է առ այսօր»։
Խզմալյանի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը այլ տարբերակ ուներ և՛ պատերազմի օրերին, և՛ դրանից առաջ
«Արդեն հոկտեմբերի 8-ին Ժնևում կազմակերպում էին արտգործնախարարների հանդիպումներ, և դա արժանապատիվ հրադադարի առաջարկ էր, սակայն Փաշինյանը այնտեղ չուղարկեց արտգործնախարարին, փոխարենը հաջորդ առավոտը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հանդիպեցին Մոսկվայում, կնքեցին հրադադար, որը տևեց 5 րոպե»:
Խզմալյանի խոսքով՝ միջազգային հանրության հաջորդ առաջարկը սկանդինավյան խաղաղապահների տեղակայումն էր, սակայն Երևանը և Ստեփանակերտը ասացին՝ նախընտրում են ռուս խաղաղապահներին
«Նրանք ստացան ռուս խաղաղապահներին թուրք խաղաղապահների հետ միասին»։
Խզմալյանը պնդում է՝ պետական ինստիտուտներն այսօր Հայաստանում չեն աշխատում, իսկ այս կառավարությունը դարձել է ազգային պարտության սիմվոլ և պետք է հեռանա
«Հայաստանում այսօր պահպանվել է մեկ պետական ինստիտուտ՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն է, ով օրեր շարունակ ուղղակիորեն և անուղղակի ցույց է տալիս, որ չի ընդունում այս վերջնագիրը, այս իրավիճակը, և նա է բարձրաձայնում ազգային փրկության ժամանակավոր կառավարության անհրաժեշտությունը»։
Ինչ վերաբերում է 17 ուժերի դիմադրությանը և հարցին՝ արդյո՞ք պատրաստ են միանալ այդ ուժերին, Խզմալյանն արձագանքեց, որ համագործակցելու հեռանկար չեն տեսնում․
«Գողը առաջինն է գոռում, որ գողացել են, և նրանց պահանջը մերի նման չէ, նրանք իրենց ճիչերով շեղում են ժողովրդի ուշադրությունը գլխավոր խնդրից՝ ով է կանգնած Փաշինյանի հետևում՝ Պուտինն է, ով տեսախցիկի առաջ ասաց՝ ես եմ գրել այդ թուղթը»։

Сегодня в Армении сохранился один государственный институт - президент РА Армен Саркисян: Хзмалян (видео)
Поддержи А1+!Российско-турецкий захват длится уже месяц. Об этом в беседе с «А1+» высказывает своё мнение сопредседатель Европейской партии Армении Тигран Хзмалян.
«Ровно месяц назад произошло подписание капитуляции, что означает, что Никол Пашинян попрал Конституцию Армении, без ратификации Национального собрания, без ведома президента, без министерства иностранных дел, без учёта мнения нации и армии, подписал декларацию, которая была попыткой узаконить российско-турецкую оккупацию, которая продолжается по сей день».
По словам Хзмаляна, у Никола Пашиняна была альтернатива и в дни войны, и до неё:
«Уже 8-го октября в Женеве организовывались встречи министров иностранных дел, и это было предложение достойного прекращения огня, однако Пашинян не отправил туда министра иностранных дел, вместо этого на следующее утро министры иностранных дел Армении и Азербайджана встретились в Москве, заключили прекращение огня, что продлилось 5 минут».
По словам Хзмаляна, следующим предложением международной ответственности было размещение скандинавских миротворцев, однако Ереван и Степанакерт сказали, что предпочитают российских миротворцев:
«Они получили российских миротворцев вместе с турецкими миротворцами».
Хзмалян утверждает: государственные институты сегодня в Армении не действуют, а это правительство стало символом национального поражения и должно уйти:
«В Армении сегодня сохранился один государственный институт - президент РА Армен Саркисян, который днями напролёт прямо и косвенно демонстрирует, что не признаёт этот ультиматум, эту ситуацию, и он говорит о необходимости временного правительства национального спасения».
Касательно сопротивления 17 сил и вопроса, готовы ли присоединиться к этим силам, Хзмалян ответил, что не видит перспективы сотрудничества:
«Вор первым кричит, что украли, и их требование не похоже на наше, они своим визгом отвлекают внимание народа от главной проблемы: кто стоит за Пашиняном - это Путин, который перед телекамерой сказал: я написал этот документ».