Երկրաշարժի ու այսօրվա պատերազմի պատճառված ցավին ավելացել է ներքաղաքական անհանգիստ վիճակը մեր երկրում. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը 1988թ․ երկրաշարժի տարելիցի կապակցությամբ
Սիրելի՛ գյումրեցիներ, սպիտակցիներ, վանաձորցիներ, ստեփանավանցիներ,
Այսօր 1988թ․ երկրաշարժի զոհերի հիշատակի օրն է։
32 տարի առաջ ավերիչ երկրաշարժին զոհ գնացած մեր բազմահազար հայրենակիցների հիշատակն այս տարի ոգեկոչում ենք ևս մեկ ցավ ունենալով մեր հոգում։ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով ունենք մեծաթիվ մարդկային կորուստներ, կորցրել ենք նաև Արցախի տարածքի մի մասը։ Ի հետևանք՝ երկրում առկա է բազմաշերտ ճգնաժամ՝ բարոյահոգեբանականից, առողջապահականից մինչև սոցիալ-տնտեսական։
Եւս մեկ անգամ իմ ցավակցությունն ու աջակցությունն եմ հայտնում զոհերի ընտանիքներին ու հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթում ապաքինում:
Նույնիսկ այս վիճակում մենք իրավունք չունենք հուսահատվել։ Պետք է ամեն ինչ անենք, որ ապաքինվեն երկրաշարժի վերքերը, ավելի շատ ջանք ու եռանդ ուղղենք մեր քաղաքների ու գյուղերի վերականգնմանն ու զարգացմանը:
Երկրաշարժի ու այսօրվա պատերազմի հետևանքներին ու պատճառված ցավին այս օրերին ավելացել է ներքաղաքական անհանգիստ վիճակը մեր երկրում։ Այստեղ էլ մենք հուսահատվելու և հույզերին տրվելու իրավունք չունենք։
Մեր փրկությունն ազգային համաձայնությունն ու միասնականությունն են։ Վստահաբար, դրա շնորհիվ էր, որ կարողացանք հառնել 1988-ի երկրաշարժի ավերակներից և այսօր էլ պարտավոր ենք համախմբված դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից։ Հանուն մեր հերոսների, որ նահատակվել են վերջին պատերազմում, հանուն մեր այն հայրենակիցների, որ զոհ գնացին 1988-ի երկրաշարժին։
Խոնարհվում եմ նրանց բոլորի հիշատակի առջև, առողջություն, տոկունություն ու հաստատակամություն եմ մաղթում նրանց ընտանիքներին ու բոլորիդ, և խաղաղություն ու բարգավաճում մեր երկրին։

К боли, причинённой землетрясением и сегодняшней войной, прибавилась и неспокойная внутриполитическая ситуация в нашей стране: Армен Саркисян
Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю 32-й годовщины Спитакского землетрясения направил послание. В послании, в частности, говорится:
“Дорогие жители Гюмри, Спитака, Ванадзора, Степанавана!
Сегодня День памяти жертв землетрясения  1988 года.
В этом году мы чтим память тысяч наших соотечественников, которые 32 года назад стали жертвами разрушительного землетрясения, переживая в душе и другую боль. В результате войны, которую развязали Азербайджан и Турция против Арцаха, мы имеем большое количество человеческих жертв, мы потеряли и часть территории Арцаха. В результате страна переживает многоуровневый кризис - морально-психологический, социально-экономический и кризис здравоохранения.
Еще раз выражаю соболезнования и поддержку семьям и родственникам погибших и желаю раненым скорейшего выздоровления.
Даже в этой ситуации мы не имеем права отчаиваться. Мы должны сделать все возможное, чтобы залечить раны, нанесенные землетрясением, приложить больше усилий и энергии для восстановления и развития наших городов и деревень.
К последствиям землетрясения и сегодняшней войны, и причиненной ею боли, в эти дни прибавилась и неспокойная внутриполитическая ситуация в нашей стране. Но мы не имеем права отчаиваться и поддаваться эмоциям. Наше спасение в национальном согласии и единстве. Ведь именно благодаря этому мы смогли подняться из руин землетрясения 1988 года, сегодня также мы должны выйти из ситуации едиными силами. Ради наших героев, погибших в  этой войне, ради наших соотечественников, павших жертвами землетрясения 1988 года.
Я преклоняюсь перед их памятью, желаю здоровья, выдержки и стойкости их семьям и всем Вам, мира и процветания нашей стране”.