Արթուր Դավթյանի հանձնարարականը ԱԱԾ-ին և Ոստիկանությանը
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմից պաշտպանության համար ռազմական գործողություններին մասնակցության նպատակով մեծ թվով անձանց տարբեր զինատեսակների և ռազմամթերքի տրամադրումը լուրջ վտանգներ է ստեղծել ռազմական գործողությունների ավարտից հետո դրանց ապօրինի շրջանառության համար: Վերջինիս վկայությունն են Արցախից դեպի Հայաստան ապօրինաբար զենք և ռազմաթերք տեղափոխելու բազմաթիվ դեպքերը, դրանցով հարուցված մի քանի տասնյակ քրեական գործերը։
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները, դրանց հետ կապված հանցագործությունները, հրապարակային ելույթներում, այդ թվում նաև 2020թ դեկտեմբերի 5-ին Երևան քաղաքի Ազատության հրապարակում կազմակերպված հավաքում հնչեցված՝ որոշակի գործողություների անխուսափելիության կամ թույլատրելիության մասին դիրքորոշումներով համեմված հայտարարությունները, ստեղծում են զենքի ապօրինի գործադրմամբ հանցավոր դրսևորումների ռիսկեր և դրանով պայմանավորված՝ քաղաքացիների, այդ թվում նաև զանգվածային հավաքներին մասնակցող,  կյանքի և առողջության պաշտպանությանը, հասարակական կարգին սպառնացող վտանգներ:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր գրություններ է հասցեագրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին և ՀՀ ոստիկանության պետին՝ անհապաղ ձեռնարկելու անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ զենքի ապօրինի շրջանառության դեպքերը, դրանց գործադրմամբ, ինչպես նաև հնարավոր նախապատրաստվող՝ բռնությամբ զուգորդված հանցագործությունները նախականխելու, կանխելու և բացահայտելու, այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներն ակտիվացնելու ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ, կրկին ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում զերծ մնալ վերոնշյալ հանցավոր հնարավոր դրևորումներից, բռնություններով կամ բռնության գործադրման կոչերով զուգորդվող գործողությունների դիմելուց կամ դրանցում ներգրավվելուց: Հակառակ դեպքում հանցավոր արարքներ կատարող բոլոր անձինք օրենքի ողջ խստությայմբ կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:

Поручение Артура Давтяна СНБ и Полиции
Поддержи А1+!Генеральная прокуратура Республики Армения отмечает, что предоставление большого количества различных видов оружия и боеприпасов для участия в боевых действиях в войне, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах, создало серьезные опасности для их незаконного оборота после окончания боевых действий. Генеральная прокуратура Армении по этому поводу распространила заявление.
“Об этом свидетельствуют многочисленные случаи незаконной переброски оружия и боеприпасов из Арцаха в Армению, десятки возбужденных уголовных дел.
События, происходящие в Республике Армения после окончания боевых действий, связанные с ними преступления, публичные выступления, в том числе и заявления, сделанные на митинге на Площади Свободы 5 декабря 2020 года, о неизбежности или допустимости определенных действий, создают преступные прецеденты применения оружия. В связи с этим возникают угрозы жизни и здоровью граждан, в том числе и участвующих в массовых митингах и общественному порядку.
На основании вышеизложенного Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян направил письма директору Службы национальной безопасности Республики Армения, начальнику Полиции Республики Армения с просьбой незамедлительно принять необходимые оперативно-розыскные меры, активизировать работу, проводимую в этом направлении.
В то же время мы вновь призываем граждан Республики Армения воздерживаться от совершения или участия в любых из вышеупомянутых возможных преступных действиях, актов насилия или подстрекательства к насилию. В противном случае все, кто совершает преступные действия, будут привлечены к ответственности в соответствии с законом”, - говорится в заявлении прокуратуры.