ԱԺ-ում և ԱԺ-ից դուրս գտնվող ուժերը, որ հրապարակում պահանջում են հրաժարական՝ հավասարապես դավաճաններ են․ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերջին շրջանում բավականին երկար ժամանակ՝ պատերազմական և հետպատերազմական շրջանում, գտնվել եմ Արցախում , այնտեղ կա անորոշություն և չլուծված բազմաթիվ խնդիրներ։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
«Եթե Ստեփանակերտ քաղաքում որոշակի տեղաշարժեր կան տեղական իշխանությունների կամ խաղաղապահ ուժերի միջամտության արդյունքում, ապա Ստեփանակերտից դուրս՝ Մարտակերտում, Մարտունիում, հարակից համայնքներում ամենատարրական կենցաղային պայմանները չկան, ես ոչ թե կասեի անիշխանություն է, որովհետև իշխանություն ընդհանրապես չի էլ եղել, եթե մենք խոսում ենք պետական կառավարման մարմինների մասին, եղել են պաշտոնյաներ, որոնք նախապատերազմյան ընթացքում զբաղված են եղել բյուջեն մսխելով, կազմաքանդելով բոլոր ինստիտուտները, հետպատերազմյան շրջանում նրանք ուղղակի չկան։ Այնտեղ կան անձինք, որոնք նախկինում ունեցել են պաշտոններ, այդ անձինք այսօր աշխատում են խաղաղապահ զորախմբի զինվորականների մոտ անհասկանալի կարգավիճակներով, բայց այսօր հասարակության մեծ մասը անորոշության մեջ է, ինչը տեսնում ենք նաև Հայաստանի ամբողջ տարածքում»։
Բանախոսն ասում է՝ այն, ինչ մենք չենք անում Արցախում, այսօր ամեն րոպե կատարում են խաղաղապահներն ու ադրբեջանցիները, մեր փոխարեն որոշում են մեր վաղվա օրը․
«Խոսքը և՛ սահմանների գծման աշխատանքների, և մարդասիրական օգնության մասին է՝ սկսած ամենատարրական կենցաղային հարցերից։ Ստեփանակերտից հեռու համայնքներից մեկում ռուսական խաղաղապահ օգնություն էր տեղ հասել՝ ապակիներ, համայնքի բնակիչները աշխարհի երջանիկն էին և աղ ու հացով էին դիմավորում իրենց համար ապակի տարած ռուս խաղաղապահին, ես ինձ շատ նվաստացած զգացի, որովհետև Արցախում կամ Հայաստանում չկար մի կառույց, որը այդ համայնքը ապակիով կապահովեր»։
Ինչ վերաբերում է ռազմական դրությունը չեղարկելու քաղաքական ուժերի պահանջին, Պապիկյանն ասում է՝ այն բոլոր ուժերը, որոնք ներկայացված են խորհրդարանում կամ հրապարակներում հրաժարականի պահանջ են ներկայացնում, այդ բոլոր ուժերը դավաճան ուժեր են, իսկ ռազմական դրության չեղարկումը որևէ բան չի տա․
«Խորհրադարանում գտնվող ուժերը և խորհրդարանից դուրս գտնվող ուժերը, որոնք ամենօրյա ռեժիմով պահանջում են հրաժարական, մասնավորաբար 17 –ի մասին է խոսքը, նրանք հավասարապես դավաճաններ են։ Կառավարող ուժից մինչև հրաժարական պահանջողները սպասարկում են ռուսական իմպերիալիզմի կամ գաղութատիրության շահերը։ Ռազմական դրությունը վերացնել կամ չվերացնելով ոչինչ չի փոխվի, ընդամենը հնավորություն է լինելու հանրահավաքներ կամ բողոքի ալիքներ կազմակերպելու համար, արդյո՞ք այսօր չեն կազմակերպվում»։
Պապիկյանն ասում է՝ ռազմական դրությունը վերացնելուց հետո որևէ փաստական կամ իրավական հետևանք չենք զգալու․
«Այնքան են իրականությունից կտրվել օրեր շարունակ մամուլով, սոցցանցերով, հեռուստատեսությամբ խոսում են դրա մասին և պատուհանից դուրս չեն նայում տեսնեն, որ հայրենիքը դավաճանաբար տվել են թշնամուն կամ դարձրել են գաղութ»։
Պապիկյանն ասում է՝ նրանք ովքեր տարիներ շարունակ թալանել են պետությունն ու բանակը, այսօր ազգային համաձայնության կոչով են հանդես գալիս․
«Իրենք են հիմքերը դրել պետության թալանի, բանակի ողնաշարը ջարդելու, հիմա առաջարկում են ազգային համաձայնության միջոցով գնանք, Նիկոլի հրաժարակա՞նի, ով շարունակել է իրենց գործը, իրենք հիմա ասում են՝ մենք հրեշտակներ ենք, մենք կփրկենք Հայաստանը։ Չէ՞ որ Հայաստանը կործանելու ֆունդամենտի քարերը դրել են իրենք, Նիկոլն ընդամենը ամբողջացրեց»։
Պապիկայնն ասում է՝ քանիդ դեռ Կրեմլին հարմար է՝ Նիկոլ Փաշինյանը կմնա, երբ Կրեմլը նպատակահարմար կգտնի Նիկոլ Փաշինյանին կփոպարինի մեկ այլ դրածոյով, ով ավելի լավ կկատարի իրենց պահանջները։

Силы в НС и за пределами НС, которые на площади требуют отставки – в равной степени предатели (видео)
В последнее время довольно долго – в военный и послевоенный период я находился в Арцахе, там есть неопределённость и многочисленные нерешённые проблемы. Об этом в беседе с «А1+» говорит адвокат Араик Папикян.
«Если в Степанакерте есть некоторые сдвиги в результате вмешательства местных властей или миротворческих сил, то за пределами Степанакерта – в Мартакерте, Мартуни, прилегающих общинах нет самых элементарных бытовых условий, я бы не сказал безвластие, потому что власти вообще и не было, если мы говорим об органах государственного управления, были чиновники, которые в довоенный период были заняты растратой бюджета, разрушением всех институтов, в послевоенный период их просто нет. Там есть люди, ранее занимавшие должности, сегодня эти люди работают у военных миротворческого контингента в непонятном статусе, но сегодня большая часть общества пребывает в неопределенности, что мы видим и по всей территории Армении».
Наш собеседник говорит: то, что мы не делаем в Арцахе, сегодня каждую минуту делают миротворцы и азербайджанцы, вместо нас определяют наш завтрашний день:
«Речь и о работах по демаркации границ, и о гуманитарной помощи, начиная с самых элементарных бытовых вопросов. В одной из общин вдали от Степанакерта российские миротворцы доставили помощь – стекла, жители общины были на седьмом небе от счастья и хлебом и солью встречали отнесшего для них стекла российского миротворца, я почувствовал себя очень униженным, потому что в Арцахе или Армении не было ни одной структуры, которая обеспечила это общину стеклом».
Касательно требования политических сил об отмене военного положения, Папикян говорит: все силы, представленные в парламенте или требующие отставки на площади, все они – предательские силы, а отмена военного положения ничего не даст:
«Силы, находящиеся в парламенте, и силы, находящиеся за пределами парламента, которые в ежедневном режиме требуют отставки, в частности речь о 17-и, они – в равной степени предатели. От правящей силы до требующих отставки обслуживают интересы российского империализма или колониализма. Отменять или не отменять военное положение – ничего не изменится, всего лишь будет возможность для организации митингов или волн протеста, разве сегодня они не организовываются?»
Папикян говорит: после отмены военного положения они мы не ощутим никаких фактических или правовых последствий:
«Настолько оторваны от действительности днями на пролёт в прессе, соцсетях, по телевидению говорят об этом, и не выглядывают из окна, чтобы увидеть, что родину предательски отдали врагу и превратили в колонию».
Папикян говорит: те, кто годами грабил государство и армию, сегодня выступают с призывом национального согласия:
«Они заложили основу государственного грабежа, слома хребта армии, сейчас предлагают путем национального согласия прийти к отставке Никола, который продолжил их дело, сейчас они говорят: мы - ангелы, мы спасем Армению. Ведь камни в фундамент разрушения Армении заложили они, Никол всего лишь завершил».
Папикян говорит: пока для Кремля удобно – Никол Пашинян останется, когда Кремль сочтёт целесообразным, заменит Никола Пашиняна другим ставленником, который будет лучше исполнять их требования.